fbpx
Strona głównaCenyRumuńscy pracownicy przylatują na zbiory do Wielkiej Brytanii i Niemiec

Rumuńscy pracownicy przylatują na zbiory do Wielkiej Brytanii i Niemiec

Brytyjscy rolnicy czarterują samoloty, aby sprowadzić pracowników z Europy Wschodniej, aby pomogli im zbierać owoce i warzywa w obawie, że za mało osób z kraju zgłosi się do pracy na farmach.

Specjalne loty czarterowe dla pracowników z Bukaresztu zaczęły lądować na lotnisku Londyn Stansted w czwartek (16 kwietnia) – a jedna prywatna firma poinformowała, że ​​w najbliższych tygodniach planowanych jest sześć kolejnych lotów.

Matthew Purton, szef lotnictwa komercyjnego w Air Charter Service (ACS), powiedział, że prywatna firma przyjęła zamówienia na sprowadzenie około 750 rumuńskich pracowników do Wielkiej Brytanii, aby pomóc w zbieraniu plonów sezonowych.

Za usługę płacą rolnicy i firmy rekrutacyjne. Przewidujemy, że wykonamy znacznie więcej takich lotów ”- powiedział Purton. Planujemy docelowo ściągnięcie 3000 osób do pracy w brytyjskich gospodarstwach.

Pierwszy lot został wyczarterowany przez G’s Fresh, jednego z największych producentów świeżej żywności w Wielkiej Brytanii. Pracownicy zostaną przewiezieni do gospodarstw we wschodniej Anglii, aby zbierać sałaty. Wszyscy zatrudnieni obywatele Rumunii są pracownikami powracającymi, którym zaoferowano nowe umowy po zakończeniu prac sezonowych w brytyjskich gospodarstwach rolnych w zeszłym roku.

Pozostałe pięć lotów zaplanowanych dla Wielkiej Brytanii obejmuje dwóch klientów z południowo-wschodniej części i jednego ze Szkocji.

ACS już trzy tygodnie temu zaczął realizować loty z Rumunii do Niemiec z pracownikami sezonowymi na pokładzie. Do tej pory do Niemiec przyleciało 772 robotników rolnych, przy czym do końca kwietnia zaplanowane są kolejne loty – przynajmniej jeden dziennie.

Rumunia zniosła ograniczenia, aby umożliwić pracownikom rolnym latanie za granicę. Procedury wprowadzone w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa obejmują kwestionariusze zdrowotne, sprawdzanie temperatury pasażerów oraz stosowanie odkażania rąk i masek podczas lotów. Pracownicy są również rozlokowani w samolotach zgodnie z zaleceniami dystansowania społecznego.

Rząd twierdzi, że nie był zaangażowany w czarterowanie prywatnych lotów europejskich pracowników do Wielkiej Brytanii. Nadal koncentruje się na przyciągnięciu jak największej liczby Brytyjczyków do pracy w gospodarstwach rolnych. Defra zaapelowała do Brytyjczyków o podjęcie pracy na farmach w celu pomocy przy zbiorach.

za Farmers Weekly

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.