fbpx
Strona głównaCenyrynek żywnościRumunia zebrała o wiele mniej pszenicy niż w poprzednim roku. Powód? M.in....

Rumunia zebrała o wiele mniej pszenicy niż w poprzednim roku. Powód? M.in. ograniczenie nawożenia

Ministerstwo Rolnictwa Rumunii podało, że tegoroczne zbiory pszenicy wyniosły w tym kraju 9 mln ton w porównaniu do 11,3 mln ton w zeszłym sezonie. Wśród głównych powodów takiego stanu rzeczy wymieniono niesprzyjające warunki pogodowe i wzrost kosztów produkcji, co poskutkowało m.in. ograniczeniem nawożenia upraw.

Zbiory na poziomie 9 mln ton nadal jednak zapewnią Rumunom spore nadwyżki eksportowe. Konsumpcja w tym kraju wynosi bowiem od 2,5 do 3 mln ton. Większość rumuńskiego ziarna trafia na eksport na Bliski Wschód i do Afryki Północnej, przede wszystkim do Egiptu. Zdecydowana większość zbóż eksportowana jest przez czarnomorski port w Konstancy.

W Rumunii nadal trwają zbiory słonecznika i kukurydzy, jednak szacuje się, że zbiory tych roślin również będą na niższym poziomie z podobnych powodów co zbiory pszenicy – suszy, wysokich temperatur i rosnących kosztów produkcji.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.