Rumunia zdecydowanie przoduje w eksporcie unijnych zbóż

Jak informuje serwis e-WGT, dane Komisji Europejskiej wskazują, że tempo eksportu unijnych zbóż jest szybsze niż w zeszłym roku. Dotyczy to szczególnie kukurydzy; w jej przypadku jest ono aż trzykrotnie szybsze. Prym w unijnym eksporcie zbóż wiedzie Rumunia.

Sprzedano łącznie już 10,27 mln ton pszenicy miękkiej w porównaniu do 9,88 mln ton w analogicznym okresie zeszłego roku, co oznacza wzrost o 4 proc.

I połowa sezonu 2021-2022 zdecydowanie należy do Rumunii, która odpowiada za przeszło 1/3 całkowitego wolumenu eksportu europejskiej pszenicy i przeszło połowę zbóż w ogóle (6,6 mln ton). Na drugim miejscu znajduje się Bułgaria, która wyeksportowała 1,7 mln ton. Z Polski poza kraje UE “wyjechało” do tej pory 0,74 mln ton.

Najwięcej unijnego zboża odebrały: Algieria (1,43 mln ton, czyli o 20 proc. więcej niż w zeszłym sezonie), Egipt (1,2 mln ton), Nigeria (0,84 mln ton), Korea Południowa (0,82 mln ton ton) i Wietnam (0,53 mln ton).

Źródło: e-WGT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności