Ruch na warzywnym rynku

Powoli stabilizuje się sytuacja na krajowym rynku warzyw. Informacja o wykryciu źródła zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC spowodowała lekkie ożywienie wśród kupujących. Ceny krajowych ogórków krótkich spod osłon w dniu 13 czerwca na rynku hurtowym w Broniszach wynosiły 1,40 PLN/kg, podczas gdy w poprzednim tygodniu ich przeciętna cena kształtowała się poniżej 1 PLN/kg.

Zwiększyła się również cena pomidorów spod osłon – do poziomu 2,66 PLN/kg, co oznacza wzrost o 0,16 PLN w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

Jak podały niemieckie władze, źródłem zakażeń okazały się kiełki fasoli pochodzące z ekologicznej uprawy w gospodarstwie w Dolnej Saksonii. W związku z wyjaśnieniem sprawy zatruć władze niemieckie zapewniły o bezpieczeństwie spożywanych warzyw pochodzących z krajów Unii Europejskiej. Oczekuje się również, że Rosja całkowicie zniesie embargo wprowadzone na import warzyw świeżych z krajów Wspólnoty, co także niewątpliwie wpłynęłoby na poprawę sytuacji producentów warzyw spod osłon. Na razie Rosja zgodziła się na częściowe uchylenie zakazu, pod warunkiem uzyskania z krajów UE gwarancji bezpieczeństwa dla importowanych warzyw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności