fbpx

Rozwój sztucznej inteligencji szansą dla europejskiego rolnictwa?

W Parlamencie Europejskim toczy się dyskusja na temat jednolitego rynku cyfrowego i wykorzystania sztucznej inteligencji dla europejskich konsumentów. Według Krzysztofa Jurgiela, byłego ministra rolnictwa, a obecnie posła do Parlamentu Europejskiego, w rolnictwie sztuczna inteligencja nie jest jeszcze powszechnie wykorzystywana, a jej potencjał  mógłby znacząco wpłynąć na wydajność tego sektora.

Mówiąc, że do roku 2050 liczba ludności ma przekroczyć 9 miliardów, Krzysztof Jurgiel  stwierdził, że z jednej strony będzie trzeba wyżywić ogromną populację, z drugiej strony – działania Unii wynikające z ekologicznych polityk mogą to utrudnić, gdyż promują rolnictwo niskoemisyjne, ekologiczne i o mniejszych możliwościach produkcyjnych.

Zdaniem europosła konieczne jest wdrożenie w rolnictwie innowacyjnych rozwiązań, które usprawnią praktyki produkcyjne i ograniczą zużycie zasobów. Dlatego, jak podkreśla, należy wobec tego podjąć szereg działań tj. zapewnienie odpowiednich środków na transformację cyfrową dla małych i średnich gospodarstw, ograniczenie ryzyka utraty miejsc pracy na wsi  związanego ze stosowaniem nowych technologii, czy zapewnienie, że środki z programu Horyzont Europa – przeznaczone na rolnictwo – będą sprawiedliwie podzielone  między krajami Zachodniej i Wschodniej Europy.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.