fbpx
Strona głównaPrawo i finansePorady prawneRozwód i spór o ziemię. Co jest wspólnotą majątkową, a co nie?

Rozwód i spór o ziemię. Co jest wspólnotą majątkową, a co nie?

Rozwód i spór o ziemię – grunty orne były moją ojcowizną, którą wniosłam do małżeństwa, czy wchodzą one do wspólnoty majątkowej, gdy podczas trwania małżeństwa wspólnie na nich z mężem gospodarowaliśmy, czy to moja własność, która nie wlicza się do wspólnego majątku? Prawnik odpowiada.

Zagadnienie przynależności konkretnych praw do instytucji majątku dorobkowego regulowane jest przez przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Zgodnie z treścią przepisu art. 33 ww. aktu do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in. przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.

Majątki osobiste są wyodrębnione w sensie prawnym, mimo, iż w ramach faktycznego funkcjonowania rodziny granice pomiędzy poszczególnymi masami majątkowymi mogą zacierają się. Dlatego rzeczy nabyte przed zawarciem małżeństwa nie wchodzą do majątku dorobkowego. Gwarantuje to każdemu małżonkowi ustawa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.