Dziś w Bukareszcie rozpoczyna się Europejski Kongres Rolników. Głównymi tematami będzie rozszerzenie Unii, jej finansowanie i przyszłe polityki wsparcia rolnictwa. Dyskusja będzie odbywać się w kontekście wyniku niedawnych wyborów europejskich oraz konkluzji Dialogu Strategicznego.
Kongres Europejskich Rolników, odbywający się co dwa lata, gromadzi około 450 delegatów organizacji rolniczych i spółdzielczości rolniczej z państw członkowskich UE, a także Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Gruzji. Jego celem jest debata na temat przyszłości europejskiego sektora rolniczego.
Główny głos oddany firmom
Tym razem przedstawiciele organizacji rolniczych spotkają się w Bukareszcie. Pierwszy dzień poświęcony będzie spółdzielczości – temat debaty to: “Spółdzielnie rolnicze: latarnia morska dla zrównoważonego i konkurencyjnego rolnictwa poprzez innowacje”. Dyskusję otworzy Florentin Bercu, wiceprezes Cogeca; głównym mówcą będzie Stefan Top, przedstawiciel AVR i CEMA (maszyny rolnicze) oraz Cesar Gonzalez z Euroseeds (sektor nasienny).
Sponsorami Kongresu – firmy z branży rolniczej
Sponsorami Europejskiego Kongresu Rolników są firmy produkujące środki ochrony roślin, nawozy, maszyny rolnicze – m.in. producent szerokiej gamy insektycydów, fungicydów, herbicydów, mikronawozów, regulatorów wzrostu roślin i produktów do pielęgnacji gleby i stowarzyszenie 15 producentów nawozów z krajów Unii i 9 krajowych stowarzyszeń nawozowych (sponsorzy platynowi).
Zagrożenia – inflacja, administracja, klimat
– Uczestnicy Europejskiego Kongresu Rolników będą rozważać nie tylko kwestie zrównoważonego rozwoju, ale także rolę badań i innowacji dla przyszłego sektora rolnictwa. Wszystko to bierze również pod uwagę skumulowane skutki obecnego kryzysu geopolitycznego, inflacji żywności, obciążeń administracyjnych i legislacyjnych, a także ekstremalnych zjawisk pogodowych, z którymi borykają się rolnicy.
Skutki te nadal wpływają na zrównoważoność ekonomiczną rolników i spółdzielni, prowadząc do obecnych niepokojów społecznych. Zapewnienie, że sektor rolnictwa i leśnictwa UE będzie odgrywał strategiczną rolę w kształtowaniu przyszłych polityk UE, które przyczyniają się do rentowności obszarów wiejskich, zajmują się dostępnością żywności, jej przystępnością cenową i osiągalnością, jednocześnie zajmując się zmianami klimatycznymi, ma fundamentalne znaczenie dla zabezpieczenia jego odporności i konkurencyjności – czytamy na stronie EFC.