fbpx

Rozpoczynające się małe żniwa wywołują presję na ceny: Ceny zbóż 21.06.2024

Na razie do zbioru idą jęczmienie ozime, choć jeszcze nie wszędzie. Ale postęp prac jest szybki, bo sprzyja pogoda i najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu zbiory zaczną się już w całym kraju. To niestety prowadzi obecnie do tego, że ceny zaczęły wyraźnie spadać wraz z napływem pierwszego ziarna z nowych zbiorów. Jak zatem wyglądają ceny na krajowym rynku na dzień 21.06.2024 r.?

Na sytuację w kraju nakłada się dodatkowo korekta na światowych giełdach towarowych, gdzie tanieje zarówno pszenica jak i rzepak czy kukurydza, które osiągają kilkutygodniowe minima. Widać to również po cenach jęczmienia z nowych zbiorów, który od początku tygodnia spadł o 20 zł na tonie.

Samasz loteria - baner

Widać również na rynku wyraźne spowolnienie handlu, gdyż większe zapasy zbóż mają obecnie duże gospodarstwa i skupy, które uwalniają towar stopniowo, a część prawdopodobnie zostanie przetrzymana do kolejnego sezonu w oczekiwaniu na lepsze ceny. To zaś sprawia, że ci którzy nie zrobili zapasów posiłkują się importem np. z Czech czy z Niemiec. Wszyscy jednak czekają już na zboża z nowych żniw.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że na chwilę obecną  za pszenicę konsumpcyjną o zawartości białka 14 proc. w portach można otrzymać nie więcej jak 1020 zł za tonę. Jednakże ceny minimalne w głębi kraju są sporo niższe i zaczynają się od cen na poziomie 720 zł/t. Jak zawsze najdrożej jest na północy i północnym zachodzie kraju, a najtaniej na południowym wschodzie. Niższa jest oczywiście cena pszenicy paszowej za którą skupujący oferują ceny na poziomie od 560 zł/t, a maksymalnie nie dostaniemy więcej jak 810 zł za tonę.

Spadają także ceny jęczmienia i w przypadku jęczmienia konsumpcyjnego stawki zaczynają się od 510 zł/t, a ceny maksymalne dochodzą do 820 zł/t. Z kolei za jęczmień paszowy maksymalną ceną jest obecnie 780 zł/t, a minimalnie można dostać 500 zł/t. Jednakże w przypadku nowych zbiorów stawki zaczynają się od 520 zł/t a kończą maksymalnie na 600 zł/t. Nieco niżej jest od jęczmienia paszowego wyceniane pszenżyto i stawki rozpoczynają się od 500 do maksymalnie jest to 710 zł/t.

Spadają również ceny żyta i żyto paszowe minimalnie kosztuje 430 zł/t, a maksymalnie można otrzymać  620 zł/t. Trochę lepiej jest w przypadku żyta konsumpcyjnego za które można dostać maksymalnie 660 zł, a ceną minimalną jest 470 zł/t. Nieznacznie spadają także ceny rzepaku i obecnie maksymalną stawką jest 1940 zł/t , a minimalnie skupujący płacą 1780 zł/t.

Minimalne spadki notuje też kukurydza i maksymalnie można dostać nie więcej jak 850 zł/t, a minimalnie jest to poziom 690 zł/t. Ceny utrzymał za to owies i maksymalnie skupujący są skłonni zapłacić 970 zł za zboże o najlepszych parametrach gęstości, a minimalnie za słabsze parametry jest to poziom 670 zł za tonę.

Baner Bayer Roundup
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.