Rozpoczęły się żniwa

Na południu kraju rozpoczęły się zbiory jęczmienia ozimego. Z pierwszego meldunku żniwnego Sparks’a na dzień 10 lipca 2009 r. dla województwa opolskiego wynika, iż w tym regionie zebrano już jęczmień ozimy z 34% powierzchni jego upraw. Najbardziej zaawansowane zbiory są w okolicach Opola (70% powierzchni upraw), najmniej w Brzegu (2% powierzchni upraw). Na obecnym etapie żniw przeciętny plon jęczmienia w tym województwie wynosi 50 dt/ha.

Najwyższe średnie plony jak dotychczas osiągano w okolicach Kędzierzyna-Koźle. Przebieg warunków pogodowych w czerwcu oraz lipcu miał negatywny wpływ na jakość upraw, m.in. ze względu na rozwój grzybów. Oczekuje się, iż przełoży się to na podaż zbóż jakościowych, w tym pszenicy konsumpcyjnej. Jednakże decydujące znaczenie na ostateczna˛ wysokość plonów i jakość ziarna pszenicy będzie mieć pogoda w drugiej połowie lipca i w sierpniu, w okresie żniw.


Komentarz redakcji:

Południe rozpoczęło już żniwa. Centralna i północna Polska jeszcze czeka, ale z pewnością lada dzień i tam kombajny wyjadą na pola. Z rozmów przeprowadzanych z rolnikami wyłania się jednak dramatyczny obraz. Susza zdziesiątkowała uprawy. Podczas wystawy w Opolu – Bierkowicach, która odbywała się w poprzedni weekend, z trudem można było znaleźć rolnika, który nie odnotował strat w uprawach. Producenci z Opolszczyzny mówią, że susza zniszczyła im od 20 do nawet 40% upraw. Podobna sytuacja ma być w całej Polsce.