Rozpoczął się sezon owoców miękkich

Są już pierwsze krajowe truskawki. Na Rynku w Broniszach pierwsze dostawy są wcześniej niż w ubiegłym roku. Jednak teraz owoce są droższe o 10%. Chłodne noce mogą jednak ograniczyć dojrzewanie truskawek – mówią plantatorzy. N

Truskawki pochodzą z upraw pod osłonami, ale także są już pierwsze partie z produkcji pod włókniną. Okrycie plantacji włókniną przyspiesza zawiązywanie kwiatów i owoców oraz wpływa na wyższy plon. Jeżeli jednak nadal nocą utrzymywać się będą niskie temperatury, to pomimo chwilowego przyspieszenia w dojrzewaniu truskawek, główne zbiory mogą się opóźnić. Teraz ceny truskawek importowanych i krajowych są podobne, ale polscy konsumenci zdecydowanie chętniej sięgają po krajowy produkt. Cena kilograma krajowych owoców waha się od 11,00 do 15,00 złotych.Na przełomie maja i czerwca powinny pojawić pierwsze czereśnie. Jeszcze w maju dojrzewają owoce jagody kamczackiej – przypominającej borówkę amerykańską.Jakie będą zbiory i ceny w dużej mierze zadecyduje pogoda. Niedobory wody mogą mieć istotny wpływ na wysokość i jakość zbiorów.Truskawki produkowane pod osłonami są nawadniane zatem nie grozi im brak wody. Jednak owoce z plantacji polowych, na których nie zainstalowano systemu nawodnienia mogą być drobne i może ich być mniej.

Taniej za nowalijki
Podobnie jest z warzywami. Obecnie warzywa pochodzą z upraw szklarniowych i spod osłon. Niektóre nowalijki są jeszcze drogie. Fasolka szparagowa od dwóch tygodni utrzymywała stałą cenę około 30 zł/kg. Teraz następuje stopniowy spadek ceny i zwiększona podaż. Fasolka jest tańsza w porównaniu z tą sprzed roku. Podobnie jak młoda kapusta, pomidory, szparagi i młoda włoszczyzna. Pęczek sprzedawany jest w Broniszach średnio po 2,30 zł, taniej o 1,10 zł (ponad 30% mniej niż w 2008 r). Kilogram pomidorów w hurcie kosztuje średnio 5,00 zł (opakowanie 6 kg). Cena jest niższa o 1/5 w porównaniu z majem ub. roku (6,20 zł/kg). Rabarbar sprzedawany jest średnio po 2 zł/kg czyli taniej o 1/4 w porównaniu z 2008 rokiem. Młoda kapusta kosztuje około 2,20 zł/szt o 70 groszy mniej.Jedynie pierwsze młode ziemniaki w ofercie hurtowej (opakowanie po 5 kg) sprzedawane są średnio po 13 zł/kg i jest to o 2 zł drożej niż w 2008 (wzrost o 18%).

Nawadnianie plantacji
Większość wczesnych upraw jest nawadniana, ale, także produkcja polowa musi mieć dostateczną ilość wody. Zdaniem specjalistów w wielu rejonach gleba jest bardzo przesuszona, a brak deszczu wpłynie na nieskiełkowanie części nasion i duże opóźnienia w dojrzewaniu.
W okresach deficytu wody sztuczne nawadnianie gwarantuje producentom wysokie plony i odpowiednią ich jakość. Sam koszt założenia instalacji nawadniającej waha się, zdaniem specjalistów, pomiędzy 6 a 10 tysięcy złotych na 1 hektar. Im większa deszczownia tym koszty na hektar są niższe bowiem są tzw. koszty stałe, które trzeba ponieść bez względu na nawadniany areał. Deszczowanie jest tańsze w porównaniu z nawadnianiem kropelkowym, ale w czasie eksploatacji zużycie wody w systemach kropelkowych jest mniejsze.

Małgorzata Skoczewska/RH Bronisze
foto: WRP