fbpx
Strona głównaPozostałeRozpoczęcie realizacji projektu SPO możliwe bez podpisania umowy, ale na własne ryzyko

Rozpoczęcie realizacji projektu SPO możliwe bez podpisania umowy, ale na własne ryzyko

Osoby, które złożyły wnioski o dofinansowanie w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich”, mogą rozpocząć realizację zgłoszonych projektów jeszcze przed podpisaniem umowy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Muszą się jednak liczyć z tym, że ich wniosek nie będzie dofinansowany przez Agencję.”

Możliwość rozpoczęcia realizacji inwestycji przed podpisaniem umowy wprowadza nowelizacja rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie Uzupełnienia Sektorowego Programu Operacyjnego Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006″ (Dz. U. Nr 69. poz. 488). Zgodnie z nim: “Beneficjent może rozpocząć realizację projektu po złożeniu wniosku o dofinansowanie realizacji projektu. W przypadku odmowy udzielenia dofinansowania realizacji projektu wnioskodawcy nie przysługują roszczenia o zawarcie umowy o dofinansowanie projektu ani o zwrot kosztów poniesionych na realizację projektu”.

Możliwość ta dotyczy następujących Działań:
1.1 “Inwestycje w gospodarstwach rolnych”,
1.5 “Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych”,
2.1 “Przywracanie potencjału leśnego zniszczonego naturalną katastrofą lub pożarem oraz wprowadzenia odpowiednich instrumentów zapobiegawczych”,
2.4 “Różnicowanie działalności rolniczej i zbliżonej do rolnictwa w celu zapewnienia różnorodności działań lub alternatywnych źródeł dochodów”,
2.6 “Rozwój i ulepszanie infrastruktury technicznej związanej z rolnictwem”.

Inwestorzy muszą brać pod uwagę, że jeżeli rozpoczną inwestycję przed zawarciem umowy z ARiMR, Agencja nie będzie zobowiązana do podpisania umowy i dofinansowania realizacji projektu. W takiej sytuacji inwestorzy będą musieli sfinansować inwestycję w całości z własnych środków. Może do tego dojść, gdy:
• złożony wniosek o dofinansowanie realizacji projektu nie będzie spełniał wymogów określonych w SPO,
• zabraknie środków na dofinansowanie projektów w ramach danego Działania SPO.

Nabór wniosków w ramach wymienionych działaniach SPO został już zakończony. Umowy są podpisywane według kolejności złożenia poprawnie wypełnionych wniosków wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami do wyczerpania środków finansowych. W związku z tym, że łączna kwota dofinansowania wynikająca ze złożonych wniosków przekracza o ponad 35 proc. dostępny limit finansowy, może zabraknąć środków na sfinansowanie części złożonych wniosków spełniających wymogi określone w SPO.


Iwona Musiał
Rzecznik Prasowy ARiMR

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.