Rozmowy o eksporcie polskiej wieprzowiny poza Unię

Inspekcja Weterynaryjna przystąpi w maju do rozmów z krajami pozaunijnymi nt. otwarcia tych rynków na eksport polskiej wieprzowiny – poinformował p.o. szefa Inspekcji Weterynaryjnej Krzysztof Jażdżewski. Dodał, że w Polsce nie ma nowych przypadków wirusa ASF, donosi Rzeczpospolita za PAP.

Od początku 2014 r. do połowy kwietnia na obecność wirusa ASF przebadano 6891 zwierząt, w tym 1072 świnie i 5819 dzików. Wszystkie próby były ujemne. Według resortu rolnictwa oznacza to, że działania prowadzone przez Inspekcję Weterynaryjną są skuteczne.

W połowie lutego wykryto w Polsce dwa przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików. Zwierzęta znaleziono w Podlaskiem w strefie przygranicznej z Białorusią. Niemal wszyscy eksporterzy polskiej wieprzowiny wprowadzili zakaz jej sprowadzania.

Sprawą afrykańskiego pomoru świń zajmowała się w środę sejmowa komisja rolnictwa.
Jażdżewski w trakcie posiedzenia komisji poinformował, że Inspekcja na bieżąco prowadzi korespondencję z krajami pozaunijnymi, informując o monitoringu afrykańskiego pomoru świń w naszym kraju. Chodzi głównie o Rosję, Białoruś, Ukrainę, Chiny, Tajwan, Koreę Południową, Singapur i Japonię.
Zapowiedział, że w maju Inspekcja chce rozmawiać z przedstawicielami tych państw, aby uzyskać od nich wiążące opinie w tej sprawie i próbować otwierać rynki. Jego zdaniem, proces wznawiania eksportu nie będzie łatwy i krótki, ale część krajów w maju-czerwcu może zgodzić się na tzw. regionalizację, czyli ograniczenie zakazu importu tylko do strefy z ograniczeniami.

Przypomniał, że obecnie nie ma zakazu sprzedaży tuczników ze strefy z ograniczeniami do rzeźni poza tą strefę. Jednak profilaktycznie prowadzone są badania laboratoryjne wszystkich gospodarstw, z których świnie wysyłane są do rzeźni. Jego zdaniem przynosi to efekty i pokazuje, że na tych terenach wirusa nie ma. Dodał, że odstrzelone i padłe dziki są badane na bieżąco.

Inspekcja Weterynaryjne przewiduje, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy dotychczasowe restrykcje wdrożone rozporządzeniem ministra rolnictwa z 31 marca br. zostaną zastąpione tzw. planem zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Jego projekt jest konsultowany z zespołem ekspertów oraz resortem rolnictwa. Do 17 maja musi on być przesłany do Komisji Europejskiej. Plan ten po zatwierdzeniu przez KE będzie obowiązywał przez co najmniej rok.
Minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował, że Agencja Rynku Rolnego zbiera już wnioski o rekompensaty za sprzedane świnie ze strefy buforowej. Dotychczas złożono ich 10 tys. Wypłaty rozpoczną się w maju. Na ten cel KE przeznaczyła 7 mln euro.
(wrp.pl, Rzeczpospolita)