fbpx

Rozmowa o ziemi

Rozpoczęła się debata nad zmianami zasad rozdysponowania państwowej ziemi rolniczej. Jako pierwsze swoje propozycje złożyła opozycja, ale tuż po wakacjach do parlamentu trafi projekt rządowy. I to on ma większe szanse na akceptacje.

W jednym – zarówno opozycja jak i rząd – są zgodni. Trzeba ograniczyć prawo Agencji Nieruchomości Rolnych do pierwokupu nieruchomości rolnych. Spośród kilkudziesięciu tysięcy umów przedwstępnych przekazywanych co roku Agencji 80% dotyczy działek poniżej 1 hektara. Agencja od dawana postuluje zmianę tego prawa.

Poselska nowelizacja idzie jednak dalej. Po pierwsze posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą zmiany definicji gospodarstwa rodzinnego. Teraz jest to gospodarstwo do 300 hektarów. W propozycji PiS-u tylko 100 hektarów.
Także rząd opowiada się za nie zmienianiem definicji gospodarstwa rodzinnego. Na akceptację nie ma także co liczyć pomysł PIS-u, aby obniżyć tzw. barierę anty -koncentracyjną. Obecnie każdy dzierżawca może kupić nie więcej niż 500 hektarów dzierżawionych gruntów. Poselski projekt zakłada, że próg obniżono by do 300 hektarów.

Do wyjaśnienia pozostają jeszcze kwestie ograniczenia dostępu do i tak już ograniczonych przetargów na państwową ziemię rolniczą. Wszystkie te sprawy zostaną wyjaśnione w podkomisji, gdy po wakacjach rząd prześlę swoją wersję nowelizacji przepisów.

Witold Katner/AGROBIZNES/TVP1
Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×Mandam - baner corner