fbpx
Strona głównaPrawo i finanseRozlewanie się zabudowy mieszkaniowej na terenach wiejskich zostanie powstrzymane? Będzie nowa ustawa

Rozlewanie się zabudowy mieszkaniowej na terenach wiejskich zostanie powstrzymane? Będzie nowa ustawa

Być może już wkrótce rolnicy będą mogli spać spokojnie bez obawy o swoja ojcowiznę i związane z nią miejsce pracy, ponieważ Departament Planowania Przestrzennego Ministerstwa Rozwoju i Technologii prowadzi prace nad projektem nowych regulacji w zakresie systemu planowania przestrzennego.

Nowa ustawa będzie zawierać rozwiązania przeciwdziałające niekontrolowanemu  rozlewaniu się zabudowy mieszkaniowej na tereny wiejskie oraz dotyczące  ochrony rolniczej przestrzeni produkcyjnej.

– Jednym z analizowanych rozwiązań jest wprowadzenie do systemu planowania przestrzennego nowego narzędzia – planu ogólnego, który będzie obligatoryjnym aktem prawa miejscowego o zasięgu obejmującym całą gminę. Jedną z jego funkcji będzie jasne wyznaczenie granic obszarów rozwoju zabudowy (tereny podlegające zabudowie w ramach wyznaczonych stref funkcjonalnych) oraz obszarów z zakazem zabudowy – informuje Rafał Romanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dowiedzieliśmy się, że w ramach planu ogólnego analizowane jest również rozwiązanie, zgodnie z którym decyzje administracyjne będą stanowiły narzędzie do uzupełniania zabudowy tylko w terenach już ukształtowanych przestrzennie – w obszarach uzupełnienia zabudowy wydzielonych w planie ogólnym w ramach obszarów rozwoju zabudowy.

Ponadto rozważane jest ograniczenie przestrzenne wydawania decyzji o warunkach zabudowy poprzez ustalenie maksymalnego zasięgu obszaru analizowanego.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.