fbpx
Strona głównaPolecamyRosyjskie zboże: wojna wojną, a pieniądze pieniędzmi

Rosyjskie zboże: wojna wojną, a pieniądze pieniędzmi

Wydawać by się mogło, że sankcje jakie nałożono na Rosję po agresji na Ukrainę spowodują, że kraj ten mocno odczuje skutki swoich działań. Tak się jednak nie dzieje i np. handel zbożem trwa w najlepsze o czym donosi weekendowe wydanie holenderskiego dziennika De Volkskrant.

Dziennikarze De Volkskrant zauważają, że holenderska firma Viterra czerpie ogromne zyski z handlu rosyjskim zbożem, napełniając przy okazji wojenny skarbiec Kremla. Obroty firmy, która jest jednym z największych na świecie handlarzy zbożem i jednocześnie największym zagranicznym eksporterem zboża w Rosji, dzięki wzrostowi cen żywności ostatnio niemal się podwoiły.

Wszystko odbywa się w cieniu, albowiem oczy świata zwrócone były na Ukrainę, która od miesięcy nie mogła eksportować zboża z powodu blokady przez rosyjską marynarkę wojenną. Tymczasem handel zbożem, zarówno rosyjskim, jak i tym skradzionym Ukrainie, trwa w najlepsze.

Viterra obsługuje terminal zbożowy z rosyjskim partnerem, którego udziałowcami, według ustaleń holenderskich dziennikarzy, jest rosyjski bank VTB oraz dwóch oligarchów. Dodatkowo bank ten jest ściśle powiązany z Kremlem i został objęty unijnymi sankcjami.

Jak więc widać na powyższym przykładzie, sankcje które świat nałożył na Rosję, nie mają dla Holendrów z Viterry większego znaczenia pozwalając równocześnie na duży zarobek samym Rosjanom.

 

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.