fbpx

Rosyjskie zboże: wojna wojną, a pieniądze pieniędzmi

Wydawać by się mogło, że sankcje jakie nałożono na Rosję po agresji na Ukrainę spowodują, że kraj ten mocno odczuje skutki swoich działań. Tak się jednak nie dzieje i np. handel zbożem trwa w najlepsze o czym donosi weekendowe wydanie holenderskiego dziennika De Volkskrant.

Dziennikarze De Volkskrant zauważają, że holenderska firma Viterra czerpie ogromne zyski z handlu rosyjskim zbożem, napełniając przy okazji wojenny skarbiec Kremla. Obroty firmy, która jest jednym z największych na świecie handlarzy zbożem i jednocześnie największym zagranicznym eksporterem zboża w Rosji, dzięki wzrostowi cen żywności ostatnio niemal się podwoiły.

Wszystko odbywa się w cieniu, albowiem oczy świata zwrócone były na Ukrainę, która od miesięcy nie mogła eksportować zboża z powodu blokady przez rosyjską marynarkę wojenną. Tymczasem handel zbożem, zarówno rosyjskim, jak i tym skradzionym Ukrainie, trwa w najlepsze.

Viterra obsługuje terminal zbożowy z rosyjskim partnerem, którego udziałowcami, według ustaleń holenderskich dziennikarzy, jest rosyjski bank VTB oraz dwóch oligarchów. Dodatkowo bank ten jest ściśle powiązany z Kremlem i został objęty unijnymi sankcjami.

Jak więc widać na powyższym przykładzie, sankcje które świat nałożył na Rosję, nie mają dla Holendrów z Viterry większego znaczenia pozwalając równocześnie na duży zarobek samym Rosjanom.

 

 

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.