Rosyjskie embargo nielegalne

Copa i Cogeca są zadowolone z deklaracji Światowej Organizacji Handlu (WTO), zgodnie z którą rosyjskie embargo nałożone na unijną wieprzowinę jest nielegalne i apelują o jego zniesienie.

Cieszymy się, że WTO  23 sierpnia potwierdziła, że rosyjski zakaz importu żywca wieprzowego, świeżego mięsa wieprzowego i innych produktów wieprzowych z całej UE jest nielegalny w świetle międzynarodowych zasad handlowych. Ze względu na wykrycie jedynie kilku przypadków afrykańskiego pomoru świń na terenach graniczących z Białorusią, panel stwierdził niewspółmierność i protekcjonistyczność tego zakazu, który nie jest zgodny z międzynarodowymi normami i sprzeczny z porozumieniem WTO w sprawie stosowania środków sanitarnych i fitosanitarnych. To dobra wiadomość – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca.

W ocenie Copa – Cogeca  władze rosyjskie najprawdopodobniej odwołają się od tego orzeczenia w ciągu najbliższych 60 dni, co oznacza, że rolnicy być może nie odczują żadnych korzyści przed 2018 r. Do Rosji dawniej, przed wprowadzeniem ograniczeń SPS, trafiało 24% unijnego eksportu, którego średnia roczna wartość wynosiła 1,4 mld  euro.

Sytuacja unijnego rynku wieprzowiny nadal jest niestabilna. Copa i Cogeca wspierają wysiłki Komisji Europejskiej na rzecz wypracowania porozumienia z władzami rosyjskimi odnośnie unijnych świadectw wywozowych i ograniczeń weterynaryjnych, by można było wznowić handel tłuszczem i smalcem między EU a Rosją. Zachęcamy UE do dalszych wysiłków prowadzących do ponownego otwarcia rynku, który dawniej pochłaniał jedną czwartą wieprzowiny eksportowanej z UE – dodaje Pesonen.

Źródło: Copa – Cogeca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności