Rosyjskie embargo dla Niemiec częściowo zniesione

Kwestia dwustronnych uzgodnień niektórych państw unijnych z Rosją o zniesieniu embarga na razie przycichła. Tymczasem, Niemcy, które też miały negocjować z Federacją, został objęty embargiem na żywiec drobiu i jaja wylęgowe. Ale tylko częściowo. Z niektórych regionów przywóz został przywrócony.

Zakaz wwozu niemieckiego drobiu do Rosji niekoniecznie jednak ma związek z brakiem rozmów pomiędzy obydwoma państwami o częściowym zniesieniu embarga. W tym przypadku Rosja ma powód do wprowadzenia nowego embarga. Tymczasowy zakaz importu żywca drobiu i jaj wylęgowych z niektórych regionów Niemiec został wprowadzony ze względu na bardzo zjadliwy wirus ptasiej grypy H5N8.

Pod koniec stycznia br. nowymi restrykcjami zostały objęte kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie, powiat Cloppenburg w Dolnej Saksonii oraz powiat Uckermark w Brandenburgii. Z innych regionów Dolnej Saksonii, Turyngii i Badenii-Wirtembergii przywóz został natomiast przywrócony. Nie wiadomo, czy ma to związek z bilateralnymi umowami niektórych krajów Wspólnoty (w tym, Niemiec) z Rosją nt. zniesienia embarga.

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA