Rosyjski zakaz – już nie całkowity

10 czerwca Rosja ogłosiła zliberalizowanie wprowadzonego w dniu 2 czerwca całkowitego zakazu wwozu unijnych warzyw na teren Rosji. Zgodnie z nowymi ustaleniami Unia Europejska będzie dawać Rosji gwarancje bezpieczeństwa poszczególnych rodzajów warzyw z konkretnych krajów UE, po czym Federacja Rosyjska będzie zezwalać na ich dostawy.

Zdaniem strony rosyjskiej nastąpiło znaczne zbliżenie stanowisk, które pozwoli na wznawianie dostaw i przywrócenie importu”. Minister Marek Sawicki uważa, że Komisja Europejska jako odpowiedzialna za politykę bezpieczeństwa żywności w UE powinna gwarantować bezpieczeństwo produktów, nie dyskryminując poszczególnych Państw Członkowskich. Potwierdziła się również wstępna informacja dotycząca wysokości odszkodowań dla unijnych producentów warzyw – mają one dotyczyć pomidorów, ogórków, sałat, cukinii i papryk, a w sumie 210 mln euro ma pozwolić na wypłatę odszkodowań za okres od 26 maja do końca czerwca.
Odszkodowania mają być wypłacane albo poprzez organizacje producenckie albo odpowiednie krajowe agencje płatnicze. Tym samym Decyzja Komisji Europejskiej przewiduje wypłatę maksymalnie 50% średniej ceny wspomnianych warzyw z miesiąca czerwca ostatnich trzech lat (2008-2010). Do dnia 22 lipca kraje członkowskie mają czas na poinformowanie Komisji Europejskiej o dokładnych ilościach warzyw wycofanych z rynku.
Jak poinformowała Agra Europe, przeciwko pakietowi (jako nie w pełni pokrywającemu straty producentów) głosowały: Hiszpania, Francja, Słowacja i Polska, które uważały, że rekompensaty powinny być wyższe. Natomiast kraje takie jak Czechy, Estonia, Grecja, Włochy, Litwa, Łotwa oraz Austria i Rumunia wstrzymały się od głosu.
Zdaniem Ministra Rolnictwa Marka Sawickiego “środki przeznaczone przez Komisję Europejską na rekompensatę dla producentów warzyw są zdecydowanie za małe i zwrócą nie więcej niż 20% strat”. Ponadto Minister poinformował, że Agencja Rynku Rolnego i ministerstwo rolnictwa przygotowują już stosowne rozporządzenia związane z wypłatą środków, a także instrukcje dla rolników, jak skorzystać ze środków unijnych.
Źródło: informacje prasowe, MRiRW, Agra Europe, Agra Facts