Rosyjski import owoców i warzyw

Jak rosyjskie embargo odbiło się na Polsce i Europie już wiemy. Ale, jak wiadomo, każdy medal ma dwie strony – jak więc wyglądał rosyjski import owoców i warzyw od sierpnia 2014 roku?

Według najnowszych opublikowanych danych, od momentu wprowadzenia embarga do końca 2014 roku wolumen importu owoców i warzyw do Rosji wyniósł 2,667 mln ton z czego 2,634 mln ton stanowił import z państw nie objętych embargiem. Łatwo więc można wyliczyć, ze z krajów objętych zakazem, do Rosji przywieziono tylko 33 tys. ton owoców i warzyw.

Dla porównania, w analogicznym okresie roku 2013 (od sierpnia do końca grudnia) Rosjanie zaimportowali w sumie 3,273 mln ton owoców i warzyw, w tym 2,573 mln ton to zakupy z państw nie objętych obecnym embargiem, a 700 tys. ton z obecnie objętych zakazem. Jak widać, różnica ta dla Rosjan nie jest aż tak duża i odczuwalna, jak dla nas. Import w okresie od sierpnia do końca grudnia z państw objętych zakazem zmniejszył się w ujęciu ilościowym z 700 tys. ton rok wcześniej do obecnych 33 tys. ton – czyli aż o 667 tys. ton.
Największy spadek dostaw odnotowała Polska – o prawie 240 tys. ton oraz kolejno Hiszpania – niecałe 156 tys. ton, Mołdawia – 151 tys. ton, Holandia – 75 tys. ton oraz Belgia – ponad 66 tys. ton.

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności