Wczorajsze ruchy cenowe na światowych giełdach determinował przede wszystkim raport WASDE. Na Matifie spadła cena pszenicy, jednak znów umocniły się notowania rzepaku.
Najważniejsze informacje dotyczące raportu WASDE przedstawiliśmy tutaj: Więcej kukurydzy na Ukrainie, niższe globalne zbiory pszenicy. Najnowszy raport WASDE.
Na Matifie cena pszenicy spadła wczoraj o 4,5 EUR/t do 227,75 EUR/t, zaś w Chicago jej cena spadła do poziomu najniższego od miesiąca ( 632,75 ct/bu, 209 EUR/t) po spadku na poziomie 27,75 USD/bu. Wahania cenowe w Chicago to zasługa przede wszystkim prognoz dla tamtejszego rynku.
– Prognozy zbiorów dla USA są zaskakujące. Analitycy nie spodziewali się wzrostu produkcji pszenicy w USA na taką skalę. Wolumeny dla soi i kukurydzy są również znacznie powyżej oczekiwań rynku. USDA spodziewa się plonów kukurydzy na poziomie 177,5 bu/ac (czerwiec 181,5 bu/ac), co jest powyżej oczekiwań analityków. W przypadku soi obliczono plon na poziomie 52 bu/ac, niezmienionym od czerwca, choć i tutaj oczekiwano spadku – informuje Kaack.
USDA przewiduje prognozę rosyjskiego eksportu pszenicy na 47,5 mln ton, byłoby to o 2 mln ton więcej r/r i o 1 mln ton więcej niż prognozowano jeszcze miesiąc temu. Z istotnych informacji warto odnotować propozycję sekretarza generalnego ONZ, który zaoferował rosyjskim władzom podłączenie filii Rosyjskiego Banku Rolnego do międzynarodowego systemu płatniczego SWIFT w zamian za przedłużenie umowy zbożowej.
Listopadowe kontrakty na soję spadły wczoraj o 32,5 ct do 1327,75 ct/bu (438 EUR/t), jednak na Matif listopadowy kontrakt na rzepak wzrósł o 4,75 EUR do 471 EUR/t. Mogło być znacznie lepiej, ponieważ w ciągu dnia podwyżki przekraczały 10 EUR/t, jednak wspomniany już raport skutecznie je wyhamował. Rzepakowi nie sprzyja umacniające się euro, jednak na wzrost cen wpływają także umacniające się notowania ropy naftowej.
Cena kukurydzy spadłą wczoraj na CBoT o 17,75 ct po cenie 483,75 ct/bu (171 EUR/t), zaś na Matif wzrosła o 1 EUR do 223 EUR/t.
Źródło: Kaack