fbpx
Strona głównaCenyCeny nawozówRosyjski amoniak znów popłynie przez Ukrainę, a nawozy będą tańsze?

Rosyjski amoniak znów popłynie przez Ukrainę, a nawozy będą tańsze?

Jak informuje Reuters, rosyjski amoniak może znów popłynąć z Togliatti do Pivdenny koło Odessy. Ukraińcy stawiają jednak warunki; umowa zbożowa miałaby zostać rozszerzona o dodatkowe porty i produkty.

Podając tę informację Reuters powołał się na swoje źródło w ukraińskim rządze. Podobno naciski na wznowienie przesyłu amoniaku pochodzą od strony rosyjskiej, która odpowiadała przed wojną za eksport 4,4 mln ton amoniaku rocznie, będąc tym samym największym eksporterem na świecie, przy czym wspomnianym rurociągiem ma przepływać ok. 2,5 mln ton rocznie.

Jak na razie nie wiadomo, jak dokładnie miałaby zostać rozszerzona umowa zbożowa. W przypadku Ukrainy może chodzić m.in. o wyroby ze stali. Jeśli chodzi o porty, można się domyślać, że chodziłoby o odblokowanie portu w Mikołajowie.

Wznowienie transportu do Odessy z pewnością mogłoby sporo zmienić na globalnym rynku nawozów, bowiem w łańcuchu logistycznym amoniaku ponownie pojawiłby się jego bodaj najważniejszy element, wywierając presję na spadki cen nawozów azotowych.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.