Rossielchoznadzor wciąż ma zastrzeżenia

Na stronie Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej (Rossielchoznadzor) zostały kolejny raz opublikowane informacje, że eksportowane z Polski produkty pochodzenia roślinnego nie spełniają norm Federacji Rosyjskiej. Rossielchoznadzor zakwestionował jakość ponad 295 ton owoców i warzyw pochodzących m.in. z Polski.

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa po raz kolejny informuje o ostrzejszych niż obowiązujące w Unii Europejskiej wymaganiach w eksporcie produktów pochodzenia roślinnego na rynek rosyjski, w szczególności w zakresie dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin w owocach i warzywach.

W związku z restrykcyjnymi wymaganiami rosyjskimi, należy m.in.: dbać o spójność dokumentów eksportowych (fitosanitarnych i pozostałych: handlowych i transportowych itp.), wdrożyć przez producentów i eksporterów procedury kontroli wewnętrznej i powoływać pełnomocników do spraw jakości, a także wykonywać odpowiednie badania laboratoryjne dotyczących bezpieczeństwa żywności.

(Źródło: PIORiN)