Rossielchoznadzor skontroluje polską i litewską wieprzowinę

Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego zaproponowała służbom weterynaryjnym Polski i Litwy przeprowadzenie w ciągu dwóch miesięcy inspekcji w tych zakładach, które zainteresowane są eksportem przetworów z mięsa wieprzowego, podaje biznesinteria.pl za PAP.

Termin inspekcji, spis uczestników i przedsiębiorstw, które będą poddane inspekcji, będą uzgodnione w roboczym trybie – napisano 25 kwietnia na stronie internetowej Rossielchoznadzoru. Inspekcje mają na celu rozpatrzenie możliwości zmiany czasowego ograniczenia na wwóz gotowej produkcji zawierającej mięso wieprzowe.
 
7 kwietnia Rosja zakazała importu przetworów z mięsa wieprzowego z Polski i Litwy.
 
Minister rolnictwa Marek Sawicki ocenia, że jest to dobry znak i nadzieja, że Rosja może znieść embargo na unijną wieprzowinę. Jak powiedział PAP w piątek, „stało się to wbrew przepowiedniom polityków i niektórych mediów, że Rosja tylko czyha, by zablokować import całej żywności z Polski”.
 
Wiceszef Inspekcji Weterynaryjnej Jarosław Naze poinformował, że o proponowanej przez Rosjan kontroli zakładów mięsnych została poinformowania Komisja Europejska i wyraziła na to zgodę. Inspekcja zaproponowała dwa tygodniowe terminy takiej wizyty – w maju i w czerwcu – do wyboru przez stronę rosyjską.
 
Uprawnienia do eksportu wyrobów gotowych na rynek Unii Celnej ma 18 polskich zakładów mięsnych.
Biznesinteria.pl