Rośnie rozwarstwienie ekonomiczne

Po raz pierwszy od lat zaczęło w Polsce rosnąć rozwarstwienie ekonomiczne, podaje Dziennik Gazeta Prawna. Bogatsi jeszcze bardziej się bogacą, a biedni staja się coraz biedniejsi.

Dwa lata temu najbogatsze 10 proc. społeczeństwa miało dochody 3,96 razy wyższe niż najuboższe 10 procent. W tym roku ta różnica wynosi 4,19 razy. Takie wnioski płyną z zaprezentowanej najnowszej Diagnozy Społecznej 2011. Badanie przeprowadzono na 26 tys.Polakówpod kierownictwem socjologa profesora Janusza Czapińskiego.
W badaniach widać też spadek zamożności najuboższejgrupyPolaków. Po uwzględnieniu inflacji średni dochód na osobę w najmniej zamożnych rodzinach zmalał z 638 do 620 zł.
Coraz bardziej stabilizuje się podział społeczny według dochodów. Ponad 60 proc. Polaków, którzy w 2009 roku pozostawali w jednej piątej najbiedniejszejczęści społeczeństwa, w tym roku wciąż są w tej grupie. Podobnie aż blisko 70 proc. należących do jednej piątej najlepiejzarabiających
utrzymało swój wysoki status.
Nie tylko coraz trudniej jest wydostać się z grupy najbiedniejszych, ale i trudniej awansować do tej najzamożniejszej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności