fbpx

Rosną ceny tuczników

Producenci trzody chlewnej w Europie mają powody do zadowolenia, ponieważ prawie we wszystkich krajach ceny wzrosły w stosunku do tygodnia poprzedniego. Największe wzrosty zanotowano w Belgii (+6₵), Austrii (+5₵) i Holandii (+4₵) za kg (wbc). W naszym kraju jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wzrost cen skupu nie jest taki spektakularny. W ciągu ostatnich czterech tygodni cena skupu w przeliczeniu na wagę bitą ciepłą wzrosła o 40-50 gr z 1 kg.

Zdaniem KZP–PTCH niska liczba ubojów w UE przy zwiększonym zapotrzebowaniu na wieprzowinę zarówno na rynku unijnym jak i rosnącym popycie w Chinach winduje ceny unijne do rekordowych poziomów. Ożywienie rynku w wielu krajach unijnych spowodował wzrost popytu związany z okresem przedświątecznym.

– Co roku bowiem wiadomo, że w okresie Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku liczba dni ubojowych jest ograniczona. Również popyt ze strony Chin po okresie intensywnego importu spowodowanego gromadzeniem zapasów na święto noworoczne przypadające na koniec stycznia 2020 r., może zostać osłabiony. Dlatego intensywny skup żywca wieprzowiny odbywa się właśnie teraz. Chiński rząd prognozuje, że import wieprzowiny w 2020 roku wyniesie 3 mln ton. Założenia bazują na optymistycznych przesłankach częściowej odbudowy chińskiej produkcji trzody chlewnej w następnym roku – mówi Aleksander Dargiewicz, prezes zarządu KZP–PTCH.

Źródło: KZP–PTCH

Opracował: Samuel Skrzysz

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.