fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychRosjanie obniżają i tak już bardzo niskie ceny pszenicy

Rosjanie obniżają i tak już bardzo niskie ceny pszenicy

Pojawienie się na rynku australijskiej pszenicy zgodnie z przewidywaniami już rzutuje na rynek tego zboża. Rosjanie, aby zwiększyć sprzedaż, są skłonni sprzedawać ją jeszcze taniej niż dotychczas.

– Na przetargu 10 stycznia państwowy egipski operator GASC otrzymał 6 ofert na rosyjską pszenicę w cenie 337-345 USD/t C&F oraz po jednej ofercie na pszenicę francuską i rumuńską w cenie odpowiednio 351,82 USD i 350,19 USD/t C&F – poinformował serwis Grain Trade.

Rosja cały czas utrzymuje ogromne tempo eksportu; w pierwszym tygodniu stycznia pomimo trwających świąt wyeksportowała 963 tys. ton pszenicy wobec 480 tys. w tym samym okresie ubiegłego roku. W okresie od lipca do grudnia Rosję opuściło już 23,5 mln ton pszenicy – o 1,9 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Silna rosyjska konkurencja uderza nie tylko w rynek europejski, ale także w rynek amerykański; USDA szacuje eksport amerykańskiej pszenicy w tym sezonie na zaledwie 21,1 mln ton. Jeżeli ten scenariusz się sprawdzi, będzie to wynik najniższy od 51 lat.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.