Rosja znosi embargo?

Cztery kraje UE mogą wznowić eksport podrobów do Federacji. Czy jest to początek znoszenia embarga na produkty rolno-spożywcze? Czy może Rosja, umawiając się indywidualnie z poszczególnymi krajami UE, chce spowodować rozłam w jedności Wspólnoty?

Szefowie służb weterynaryjnych z Francji, Włoch, Holandii oraz Danii spotkali się w ubiegłym tygodniu z szefem rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rosselchoznadzor) w celu omówienia możliwości przywrócenia handlu m.in. podrobami z Rosją.
Wysyłki tych produktów z Unii zostały zatrzymane przez Rosjan w dniu 21 października 2014 r. z powodu wielokrotnego wykrycia szkodliwych substancji w towarach eksportowanych ze Wspólnoty. Ustalono 17 przypadków obecności substancji zakazanych w produktach pochodzących z sześciu krajów UE, tj. z Austrii, Węgier, Niemiec, Danii, Włoch i Polski. Rosselchoznadzor wykrył w dostawach chloramfenikol, ołów, tetracyklinę, salmonellę, chloramfenikol i kadm.

Po spotkaniu doszło do podpisania protokołu, który umożliwi eksport podrobów wołowych oraz drobiowych z Francji, Danii, Włoch i Holandii do Rosji pod ściśle określonymi warunkami. Chodzi o dostarczenie przez te kraje dodatkowych gwarancji produktów bezpieczeństwa, w szczególności pełnej identyfikowalności produktów ze zwierzęcia, z którego one pochodzą. Poza tym, przed rozpoczęciem dostaw, zakłady w tych krajach będą sprawdzane przez Rosselchoznadzor.

Kontrole przedsiębiorstw mogą odbyć się w grudniu 2014 r. Komisja Europejska chłodno przyjęła wyniki rozmów poszczególnych krajów UE z Rosją, podkreślając, że prowadzenie polityki handlowej leży w kompetencjach Komisji. Ponadto Bruksela podkreśliła, że Rosja już wcześniej przy okazji embarga wprowadzonego na dostawy unijnej wieprzowiny, próbowała dogadywać się indywidualnie z poszczególnymi krajami UE, co miało spowodować zakłócenia jedności Wspólnoty.
Renata Struzik źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności