Rosja zamknęła granice dla ukraińskiej żywności

Federacja Rosyjska całkowicie zamknęła swe granice dla ukraińskich artykułów spożywczych – poinformował w czwartek internetowy portal gospodarczy APK-Inform, powołując się na ukraińskich eksporterów żywności.

Ciężarówki z Ukrainy, które wiozą do Rosji artykuły spożywcze, nie są wpuszczane na jej terytorium od północy ze środy na czwartek – poinformował internetowy portal gospodarczy APK-Inform, powołując się na ukraińskich eksporterów żywności.
Samochody są po prostu zawracane na Ukrainę bez żadnej kontroli. Celnicy w żaden sposób nie wyjaśniają swoich działań, nie przedstawiają też żadnych dokumentów – mówią eksporterzy. Portal donosi o ogromnych kolejkach ciężarówek, które utworzyły się na ukraińsko-rosyjskich przejściach granicznych w związku z zaistniałą sytuacją.
APK-Inform przekazał, że w wyniku działań Rosji straty ponoszą eksporterzy warzyw szklarniowych, a przede wszystkim plantatorzy ogórków, którzy sprzedają za wschodnią granicą Ukrainy połowę produkcji.
Unia Europejska chce jak najszybciej zareagować na zamkniecie rosyjskiego rynku dla ukraińskich towarów. Komisja Handlu Parlamentu Europejskiego zgodziła się na jednostronne zniesienie ceł na towary pochodzące z Ukrainy. Wniosek ma być przyjęty na początku kwietnia przez Parlament Europejski i niemal w tym samym czasie przez państwa członkowskie. Pierwsze bezcłowe ukraińskie produkty powinny trafić na unijny rynek pod koniec kwietnia. Regulacje mają obowiązywać 6 miesięcy.
(wrp.pl, źródło: PAP)