Rosja zaimportuje zboże

Pomimo wcześniejszych zapewnień o samowystarczalności rosyjskiego rynku, kraj będzie potrzebował importu. Obecnie mówi się o konieczności sprowadzania około 3 mln ton ziarna zbóż, z czego 2 mln ton ma dostarczyć Ukraina, a 0,5 mln ton – Kazachstan. Niewykluczone, iż pozostałe 0,5 mln ton zostanie sprowadzone z Unii Europejskiej.

Tegoroczne zbiory zbóż w Rosji szacowane są na niewiele ponad 60 mln ton, a konsumpcja na ok. 77 mln ton. Ocenia się, iż kraj posiada zapasy ziarna w wysokości ok. 26 mln ton. Jednak jużwcześniej spotykało się opinie, iż są one mocno przeszacowane.
Wczesną jesienią pojawiły się informacje o możliwości importu przez Rosję co najmniej 5 mln ton zbóż. Wówczas zostały one jednak natychmiast zdementowane przez rosyjskie MinisterstwoRolnictwa. Wiele wskazuje jednak na to, że doniesienia te nie były całkiem bezpodstawne.
Konieczność importu ziarna przez Rosję nie jest niestety dobrą wiadomością dla globalnego rynku. O ile cieszyć się mogą eksporterzy, o tyle konsumenci i hodowcy już nie. Znaczny rosyjski import zbóż może bowiem być jedną z przyczyn powrotu cen do zwyżek.