Rosja w ocenie WHO

Minister Marek Sawicki zwrócił się do Wicepremiera Janusza Piechocińskiego o natychmiastowe wystąpienie do Komisarza UE ds. Handlu Karela De Guchta, w związku z rozporządzeniem Rządu Federacji Rosyjskiej ws. wykonania postanowień dekretu Prezydenta Federacji Rosyjskiej nr 560 z dn. 6 sierpnia br. „W sprawie stosowania niektórych specjalnych środków gospodarczych w celu zapewnienia bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej”.

Rozporządzenie rządu Federacji Rosyjskiej wprowadza zakaz importu szeregu towarów rolnych, w tym m.in.: wołowiny, wieprzowiny, mięsa drobiowego, ryb, mleka i przetworów mleczarskich, owoców i warzyw. 
Minister Sawicki przekazał Wicepremierowi Piechocińskiemu wstępny szacunek strat z tytułu wprowadzenia ww. środków dla polskich eksporterów. Zwrócił także uwagę, że Federacja Rosyjska nie notyfikowała swoich działań do Światowej Organizacji Handlu (WTO), a jednocześnie uzasadnienie wprowadzenia tych środków przez stronę rosyjską jest niewystarczające i, w świetle informacji posiadanych obecnie posiadanych przez resort rolnictwa, niezgodne z zasadami WTO.
Marek Sawicki zasugerował natychmiastowe wystąpienie do Komisarza K. De Guchta, z prośbą o pilne zorganizowanie przez KE spotkania w tej sprawie, i o równie pilne wystąpienie do Federacji Rosyjskiej, z wnioskiem o konsultacje przewidziane w procedurach WTO. 
 
MRiRW /AT/
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności