Rosja przez nadwyżki pszenicy zniesie cła eksportowe?

Rosja w tym roku prognozuje zbiory pszenicy na poziomie bliskim zeszłorocznego rekordu. Być może to właśnie w związku z tym, rosyjskie ministerstwo rolnictwa zastanawia się nad redukcją lub zniesieniem ceł eksportowych na to ziarno. Rosyjski resort rolnictwa zastanawia się na zniesieniem lub zmianą ceł w eksporcie pszenicy. Dotychczasowy mechanizm ma ulec zmianie, jeśli kurs wymiany rubla się ustabilizuje. Takie informacje podał do wiadomości zastępca rosyjskiego ministra rolnictwa Sergiej Levin.

Rosja wprowadziła cła w eksporcie zbóż na początku bieżącego sezonu. W ciągu pierwszych trzech miesięcy były one w wysokości 50% ceny zbóż minus 5500 rubli za tonę, przy czym nie mogły być mniejsze niż 50 rubli za tonę. Jednak wraz z początkiem października cła eksportowe zostały obniżone. Wprowadzono zmianę w sposobie obliczania wysokości opłat.  Obecnie wygląda to następująco: 50% ceny zbóż minus 6500 rubli za tonę, jednak nie mniej niż 10 rubli za tonę.
 
Nie ma się co dziwić, że Federacja zmienia swoją politykę eksportową w tym zakresie. W tym roku zbiory zbóż zbliżą się do rekordowych ubiegłorocznych i mogą osiągnąć wynik nawet 105 mln ton. Dlatego też, jak przed rokiem, Rosja będzie miała ogromny potencjał eksportowy. Wywóz tego ziarna może osiągnąć nawet 30 mln ton. W takiej sytuacji, nakładanie zbyt wysokich ceł spowoduje wzrost ceny tego zboża, przez co przestanie ono być konkurencyjne na świecie.
 
Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA