Rosja planuje zakaz importu przeżuwaczy i trzody chlewnej z UE

W dniu 2 marca br. rosyjskie służby sanitarno-weterynaryjne Rosselkhoznadzor poinformowały o zamiarze wprowadzenia z dniem 20 marca 2012 r. tymczasowego zakazu importu bydła, owiec,kóz oraz trzody chlewnej z UE. Powodem restrykcji jest epidemia wirusa ze Schmallenbergu oraz choroba niebieskiego języka wśród przeżuwaczy na terenie Unii.

W styczniu i lutym br. Rosjanie wprowadzili już zakaz importu żywca, mięsa, materiału genetycznego bydła i małych przeżuwaczy z niektórych państw UE z uwagi na rozprzestrzenianie się wirusa ze Schmallenbergu.
Rozszerzenie embarga na trzodę chlewną jest zaskakujące, ponieważ ani choroba niebieskiego języka, ani wirus ze Schmallenbergu nie atakują świń. Rosselkhoznadzor powołuje się jednak na niespełnianie przez stronę unijną rosyjskich wymogów w zakresie eksportu żywca trzody chlewnej do Rosji oraz brak odpowiednich gwarancji dotyczących bezpieczeństwa wysyłanych zwierząt.
W lutym br., rosyjskie władze zatrzymały transport 634 świń z UE z uwagi na brak odpowiednich zaświadczeń. Rosselkhoznadzor zaprosił przedstawicieli Komisji Europejskiej do Moskwy w celu przedyskutowania obecnej sytuacji związanej z zakazem, jak również kwestii bezpieczeństwa pasz białkowych pochodzenia zwierzęcego dostarczanych do Rosji.
Źródło: FAMMU/FAPA na podst. Rosselkhoznadzor z dn. 04.03.2012, Pig Progress z dn. 05.03 2012