Rosja mniej importuje

W I połowie 2009 r. zanotowano spadek importu produktów rolno-spożywczych do Rosji. Rosjanie sprowadzili produkty rolno-spożywcze o wartości 12,6mld USD, co oznacza 19% spadek w stosunku do I połowy 2008 roku. Głównym dostawcą towarów pochodzenia rolniczego do tego kraju jest Brazylia.

O 6% obniżyła się wartość dostaw produktów rolno-spożywczych z Brazylii do Rosji, ale o 10% wzrosła wartość wysyłanego mięsa. Brazylijczycy dostarczyli do Rosji mięso o łącznej wartości 940 mln USD, w tym wołowinę o wartości 508 mln USD (wzrost o 2%) oraz wieprzowinę o wartości 374 mln USD (wzrost o 44%) – w okresie styczeń-czerwiec 2009 roku. Wartość dostaw mięsa drobiowego obniżyła się blisko o połowę do około 55 mln USD.

Zmniejszyła się wartość dostaw towarów rolno-spożywczych do Rosji wysyłanych ze Stanów Zjednoczonych i Niemiec (do około 700 mln USD każdy). Dostawy amerykańskiej wieprzowiny oraz drobiu do Rosji obniżyły się wartościowo odpowiednio o 30% i 27%. Wysyłka niemieckiego mięsa do tego kraju zwiększyła się o 8%, jednakże wzrost uzyskano dzięki większej sprzedaży (wzrost o 42%) tłuszczu wieprzowego i drobiowego oraz innym produktów niskiej wartości, co zniwelowało stagnację sprzedaży wysokiej jakości mięsa. W I połowie 2009 obniżyła się także wartość dostaw towarów rolno-spożywczych do Rosji z Holandii (spadek o 23%) oraz z Ukrainy (spadek o 39%).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności