fbpx
Strona głównaCenyrynek żywnościRosja chce zniesienia sankcji w zamian za przedłużenie umowy zbożowej

Rosja chce zniesienia sankcji w zamian za przedłużenie umowy zbożowej

Rosja oświadczyła w poniedziałek (13.02), że przedłużanie umowy zbożowej byłoby „niewłaściwe”, chyba że zostaną zniesione sankcje na eksport produktów rolnych i zostaną “rozwiązane inne kwestie”.

Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa podpisana przez Rosję i Ukrainę w lipcu ubiegłego roku, stworzyła bezpieczny korytarz umożliwiający eksport zboża z ukraińskich portów zablokowanych przez wojnę.

Umowa, w której pośredniczyły ONZ i Turcja, została przedłużona w listopadzie o kolejne 120 dni i ma zostać odnowiona w przyszłym miesiącu, ale Rosja zasygnalizowała, że ​​jest niezadowolona z niektórych jej aspektów i poprosiła o zniesienie sankcji utrudniających eksport produktów rolnych.

– Nasze stanowisko w sprawie dalszej kontynuacji Inicjatywy Czarnomorskiej pozostaje bez zmian – powiedział rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Wierszynin w rozmowie z nadawcą RTVI.

– Bez namacalnych rezultatów w zakresie realizacji memorandum Rosja-ONZ, przede wszystkim rzeczywistego zniesienia ograniczeń i sankcji na rosyjski eksport produktów rolnych, przedłużenie ukraińskiego dokumentu jest niewłaściwe – dodał.

Rosyjski eksport produktów rolnych nie był wyraźnie celem zachodnich sankcji, ale Moskwa twierdzi, że blokady jej sektora płatności, logistyki i ubezpieczeń stanowią „barierę” w możliwościach eksportu własnych zbóż i nawozów.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.