Unia Europejska ostrzegła kraje rozwijające się i członków Grupy 20, że Rosja oferuje tanie zboże „w celu stworzenia nowych zależności”.
– Gdy świat boryka się z zakłóceniami w dostawach i wyższymi cenami, Rosja zwraca się teraz do krajów wrażliwych z dwustronnymi ofertami dostaw zboża po obniżonych cenach, udając, że sama rozwiązała problem – napisał Wysoki Przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell w liście z 2 sierpnia.
– Jest to cyniczna polityka celowego wykorzystywania żywności jako broni do tworzenia nowych zależności poprzez pogłębianie słabości gospodarczych i globalnego braku bezpieczeństwa żywnościowego – dodał.
Rosja jednostronnie zakończyła Inicjatywę Zbożową Morza Czarnego 17 lipca. Porozumienie, w którym pośredniczyła Turcja i ONZ w lipcu 2022 r., pozwoliło Ukrainie eksportować swoje zboże w obliczu rosyjskiej inwazji na pełną skalę.
Eksport zboża z Ukrainy ma kluczowe znaczenie dla światowych dostaw żywności. Przed inwazją na pełną skalę Ukraina była piątym co do wielkości eksporterem pszenicy na świecie. Według ONZ umowa zbożowa umożliwiła eksport prawie 33 milionów ton żywności przez ukraińskie porty w czasie jej obowiązywania.
Wkrótce po wycofaniu się z umowy Rosja zintensyfikowała ataki na infrastrukturę rolniczą Ukrainy, porty i składy zboża na południu kraju. Upadek umowy zbożowej i późniejsze ataki spowodowały wzrost cen pszenicy i wywołały obawy o bezpieczeństwo żywnościowe na całym świecie, zwłaszcza na Globalnym Południu.
Podczas szczytu Afryka-Rosja w Sankt Petersburgu w dniach 27-28 lipca prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że jego kraj jest gotowy zastąpić ukraiński eksport do Afryki zarówno w ramach bezpłatnej pomocy, jak i na zasadach komercyjnych.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres skomentował, że „garść darowizn dla niektórych krajów” nie złagodzi skutków upadku umowy zbożowej.
źródło: kyivindependent.com