fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychRosja chce przedłużenia umowy zbożowej, ale o zaledwie 60 dni. I stawia...

Rosja chce przedłużenia umowy zbożowej, ale o zaledwie 60 dni. I stawia warunki

Rosjanie wyrazili wreszcie swoje stanowisko dotyczące przedłużenia umowy zbożowej. Chcą jej przedłużenia, ale nie tak jak dotychczas o 120 dni, lecz o zaledwie 60.

– Strona rosyjska, dostrzegając „pakietowy” charakter porozumień stambulskich zaproponowanych przez sekretarza generalnego ONZ António Guterresa, nie sprzeciwia się kolejnemu przedłużeniu „Inicjatywy Czarnomorskiej” z końcem obowiązywania dotychczasowej 18 marca, ale jedynie na okres 60 dni – stwierdził wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Wierszynin.

– Nasza dalsza pozycja zostanie określona w zależności od rzeczywistych, nie słownych, ale faktycznych postępów w normalizacji rosyjskiego eksportu rolnego, w tym płatności bankowych, logistyki transportu, ubezpieczeń, „odmrożenia” działalności finansowej i dostaw amoniaku do Odessy – dodał.

Zdaniem Wierszynina obowiązująca dotychczas umowa przynosi zyski stronie ukraińskiej, podczas gdy Rosji stawiane są bariery eksportowe, nie wspominając jednocześnie m.in. o obstrukcji wywoływanej przez rosyjskie inspekcje statków udających się po ukraińskie ziarno.

Z kolei Ukraińcy zadeklarowali ostatnio, że chcieliby przedłużenia umowy zbożowej o rok.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.