Rosja będzie zmieniać system ceł w eksporcie pszenicy?

Stawki wprowadzone i obowiązujące od 1.lipca widocznie się nie sprawdzają, dlatego rosyjski premier nakazał przygotowanie nowych propozycji w tej kwestii.

Rosyjski premier nakazał przygotowanie propozycji dotyczących systemu ceł w eksporcie zbóż. Decyzja została podjęta po spotkaniu przedstawicieli rosyjskiego sektora rolnego i podana do publicznej wiadomości.
Obecne prognozy tegorocznych zbiorów zbóż w Rosji w bieżącym sezonie są bardzo wysokie. Przewiduje się, że będą one na poziomie nawet 100 mln ton.

Od lipca br. Rosja wprowadziła nowy system zmiennych ceł w eksporcie pszenicy, mający na celu zapobieżenie nadmiernemu wywozowi ziarna wspieranego słabością rubla, a tym samym doprowadzenia do wydrenowania krajowych zasobów pszenicy.
Aktualnie cło wynosi 50% ceny zgłoszonej do oclenia pomniejszonej o 5500 rubli (105 USD), jednak nie mniej niż 50 rubli za tonę.

Już w lipcu br. rosyjscy handlowcy zgłaszali szereg zastrzeżeń co do poprawności funkcjonowania nowego mechanizmu. Dotyczyły one przede wszystkim sposobu naliczania ceł w eksporcie.
Wydaje się, że tegoroczne zbiory pszenicy w Rosji będą wysokie, a obecny system opłat celnych nałożony w eksporcie może być przeszkodą w zrealizowaniu wysokiej sprzedaży. Niewykluczone, że to jest właśnie przyczyną przygotowywanych zmian w regulacji eksportu pszenicy z Rosji.

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA