fbpx

Rolniku, ubezpieczenie to nie tylko deska ratunku, to konieczność

Obecnie ubezpieczonych jest około 60-70 % rolników. Co wchodzi w zakres obligatoryjnych ubezpieczeń i dlaczego ich posiadanie jest konieczne? Odpowiedzi na te pytania udziela dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w towarzystwie ubezpieczeniowym Compensa.

Zakres obowiązkowych ubezpieczeń rolnych regulują zapisy zawarte w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Skierowane są one do rolników – osób fizycznych, w których posiadaniu znajdują się gospodarstwo rolne oraz budynki wchodzące w jego skład. Coraz więcej właścicieli zdaje sobie sprawę, że odpowiednia polisa należy do niezbędnych wydatków.
Każdy rolnik ma obowiązek nabycia ubezpieczenia OC. Powstaje on w dniu objęcia w posiadanie gospodarstwa rolnego. Zakres polisy zawiera odpowiedzialność cywilną rolnika, osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub osób, które pracując w gospodarstwie, wyrządziły szkodę w związku z posiadaniem przez rolnika gospodarstwa.

Baner Syngenta

Ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego również jest obligatoryjne. Zgodnie z zapisem zawartym w ustawie, należy nim objąć każdy budynek przykryty dachem  i zajmujący powierzchnię powyżej 20 metrów kwadratowych. Jest to ubezpieczenie od ryzyk nazwanych takich jak pożar, huragan, uderzenie pioruna, gradobicie, deszcz nawalny, lawina, czy osunięcie się ziemi. Warto dodać, że ubezpieczony jest sam budynek – to znaczy mury i jego stałe elementy. Ochronie nie podlegają ruchomości domowe znajdujące się wewnątrz. Można je ubezpieczyć dodatkowo.
Właściciele gospodarstw, którym zależy na większej ochronie, mają do wyboru szereg dodatkowych opcji. Mogą na przykład ubezpieczyć sprzęt rolniczy, czyli narzędzia oraz niepodlegające rejestracji maszyny rolnicze. Ponadto ochroną można objąć zwierzęta gospodarskie, zmagazynowane na terenie gospodarstwa ziemiopłody oraz materiały i zapasy, takie jak opał czy środki do uprawy roślin.

Składka, jaką rolnicy muszą przeznaczyć na polisę jest niewysoka, często waha się w granicach 400 zł rocznie. Ten niewielki wydatek zapewnia natomiast realną ochronę finansową w nieprzewidzianych sytuacjach. Nie należy oszczędzać na ubezpieczeniu, niska składka często nie gwarantuje odpowiedniej ochrony. Warto pamiętać o tym, by dokładnie oszacować wartość posiadanego majątku –  dotyczy to zarówno budynków, upraw, ruchomości domowych czy maszyn. Należy ubezpieczyć dobytek w jak największej sumie ubezpieczenia i wartości realnej, gdyż w razie zajścia zdarzenia, gwarantuje to satysfakcjonujące odszkodowanie. Jeśli wysokość sumy nie odpowiada rzeczywistej wartości posiadanych rzeczy, wówczas przyznane odszkodowanie może być zbyt niskie.

Renata Struzik, za: Compensa

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.