Geopa – unijne forum zrzeszające 22 krajowe stowarzyszenia pracodawców rolnych – wydało oświadczenie w związku z zakończeniem Strategicznego dialogu w sprawie przyszłości rolnictwa w Unii Europejskiej. W oświadczeniu podkreślone są wyzwania, przed którymi stoi europejskie rolnictwo.
GEOPA z zadowoleniem przyjęła zakończenie dialogu strategicznego w sprawie przyszłości rolnictwa w UE zainicjowanego przez przewodniczącą Komisji Von der Leyen i prowadzonego przez profesora Strohschneidera – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie Copa-Cogeca.
Zestaw podstawowych środków
Zadowolenie budzi szczególnie gotowość do osiągnięcia porozumienia w sprawie zestawu podstawowych środków, których wdrożenie zapewni przyszłość europejskiemu rolnictwu. Pierwszym z nich, wg GEOPA, jest uznanie centralnej roli, jaką europejscy i krajowi sektorowi partnerzy społeczni mają w formułowaniu i wdrażaniu rozwiązań dla sektora.
Mechanizacja i cyfryzacja rolnictwa
Kluczowe jest również wspieranie mechanizacji i cyfryzacji rolnictwa, w celu oferowania lepiej wykwalifikowanych miejsc pracy, wyższych poziomów wynagrodzeń, bardziej atrakcyjnych perspektyw kariery, bezpieczniejszego środowiska pracy, większej konkurencyjności dla przedsiębiorstw i bardziej przyjaznych dla środowiska działań.
Wykwalifikowani rolnicy
Unowocześnianie rolnictwa nie odbędzie się bez udziału wykwalifikowanych ludzi – dlatego konieczne jest ponowne wprowadzenie rolnictwa do wszystkich etapów obowiązkowych programów nauczania.
Pomoc w pokonywaniu barier biurokratycznych
Wykwalifikowani rolnicy posługujący się nowoczesną technologią nie mogą być ograniczani przez biurokratów – dlatego potrzebne jest “wsparcie wszystkich rolników w poruszaniu się po złożonej europejskiej biurokracji i zapewnienie im niezbędnych zasobów i narzędzi, aby uniknąć uruchamiania jakichkolwiek procedur sankcyjnych”.
Oczekiwanie na nową Radę ds. Rolnictwa
– W związku z tym z niecierpliwością czekamy na zapowiedzianą wizję rolno-spożywczą obejmującą wszystkie te elementy i na wkład w prace nowej Europejskiej Rady Rolnictwa i Żywności – podsumowuje GEOPA.