Rolnikom należy udostępnić katalog części zamiennych

Rolnicy z Podlasia apelują do Krajowej Rady Izb Rolniczych o podjęcie działań mających na celu zmianę rozporządzenia Ministerstwa Gospodarki z dnia 21 października 2008 roku w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn i elementów bezpieczeństwa (Dz. U. Nr. 199, poz. 1228 z dnia 21 października 2008 roku), polegającą na dodaniu zapisu w następującym brzmieniu: ,,wprowadzający maszyny rolnicze lub urządzenia na terenie RP jest zobowiązany do przekazania nabywcy katalogu części zamiennych wraz z informacją i opisem błędów jakie są wyświetlane przez urządzenia maszyny rolnicze’’.

Obecnie w związku z aktywnym wykorzystaniem funduszy unijnych przez rolników, w znacznym stopniu rozwinął się rynek maszyn i urządzeń rolniczych. Zdaniem członków Podlaskiej Izby Rolniczej wyposażenie wielu gospodarstw w nowe parki maszynowe spowodowało, że firmy działające na rynku krajowym zarabiają w sposób dwukierunkowy: pierwszym kierunkiem jest sama sprzedaż, a drugim, równie dochodowym jest samo serwisowanie, naprawa oraz sprzedaż nowych części zamiennych.

– Producenci maszyn jednak nie udostępniają rolnikom katalogów części zamiennych, co w ogromnym stopniu wpływa na uzależnienie rolników od serwisu danej firmy oraz generowanie zbędnych kosztów w gospodarstwach rolnych. Natomiast wielu doświadczonych producentów rolnych, którzy byliby w stanie dokonać wielu mniej skomplikowanych napraw czy też wymiany części, nie ma możliwości samodzielnego doboru i zakupu części znamiennych – uzasadnia Grzegorz Leszczyński, prezes PIR.

Ponadto, jak podkreśla Leszczyński, nie są też udostępniane przez producentów maszyn informacje o kodach błędów jakie są wyświetlane podczas awarii, które można byłoby również usunąć własnoręcznie w gospodarstwie, bez angażowania kosztownego serwisu oraz poświęcenia czasu na przyjazd fachowca i naprawę sprzętu, w szczególności po zakończonym już okresie gwarancyjnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności