Rolnik Roku Regionu Morza Bałtyckiego 2015

Markus Eerola i Minna Sakki-Eerola z Knehtilä zostali zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu na Rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego 2015. Właściciele 300 hektarowego gospodarstwa ekologicznego z Finlandii zostali nagrodzeni za stosowanie innowacyjnej techniki, dzięki której udało się im stworzyć optymalną strukturę gleby i wysoki poziom zatrzymania przez nią biogenów.

Natomiast w Polsce zwycięzcą krajowej edycji konkursu została Elżbieta Reitzig z województwa wielkopolskiego, II miejsce – zajęli Danuta i Jacek Plotta z województwa pomorskiego, a trzecie Krystyna i Robert Wagner z województwa dolnośląskiego.

 Celem konkursu organizowanego przez Fundacje WFF Polska było wyróżnienie najlepszych rolników "przyjaznych Morzu Bałtyckiemu” oraz najlepszych praktyk rolniczych stosowanych w ich gospodarstwach, które przyczyniają się do zmniejszenia odpływu azotanów i fosforanów z gospodarstw do wód. Praktyki takie zmniejszają zanieczyszczenie Morza Bałtyckiego i ograniczają zjawisko zakwitów glonów (tzw. zjawisko eutrofizacji).

O miano rolnika najbardziej przyjaznego środowisku ubiegali się rolnicy z dziewięciu krajów nadbałtyckich.  Zwycięzcy etapu międzynarodowego otrzymali nagrodę wysokości 10 000 euro, a polskiej edycji konkursu nagrody w wysokości 1000 euro za I miejsce, 500 euro za II miejsce oraz 300 euro za III miejsce.