fbpx
Strona głównaPrawo i finanseRolnik pyta, prawnik odpowiada

Rolnik pyta, prawnik odpowiada

Zwracam się o opinie prawną w następującej sprawie. Jestem właścicielem działki położonej na terenie miasta powiatowego na jego obrzeżach. Na tej działce mam zamiar postawić zabudowania związane z działalnością agroturystyczną. Jednak przez moją działkę przechodzą aż trzy rury gazowe i kabel elektryczny.

Dwa rurociągi gazowe są przesyłowe a jeden administruje lokalny dystrybutor gazu, natomiast kabel elektryczny ziemny poprowadzony jest od lokalnego transformatora do lokalnego transformatora do pobliskiego osiedla. Przez te wyżej wymienione instalacje ziemne nie mogę otrzymać od władz miasta zezwolenia na rozbudowę, rozszerzenie działalności gospodarczej.
Proszę o pomoc i radę jakie mam prawa w stosunku do właścicieli w/w linii przesyłowych gazu i prądu z tytułu uniemożliwienia mi rozszerzenia działalności gospodarczej przez co ponoszę straty. Zaznaczam że działki znajdują się przy drodze i nadają się znakomicie na działalność agroturystyczną.

dane osobowe do wiadomości redakcji

Szanowny Panie
Opisywany przez Pana problem niestety nie jest odosobniony i powszechnie występuje na terenie całego kraju. Jednakże nie zawsze podstawa prawna i okoliczności towarzyszące budowie tego typu urządzeń były jednakowe, stąd też każdą taką sprawę należy traktować indywidualnie. W pierwszej kolejności potrzeba ustalić, czy przy budowie tychże urządzeń były zawierane jakiekolwiek umowy z Panem bądź poprzednim właścicielem przedmiotowego terenu lub też czy wyrażano pisemną zgodę na wejście na działkę. Dalej, warto dociec, czy organy władzy publicznej wydawały jakieś decyzje w sprawie realizacji tych inwestycji. Wszystkie te okoliczności będa miały znaczenie przy ewentualnym dochodzeniu roszczeń od właścicieli spornych urządzeń na drodze sądowej.Przechodząc do roszczeń, to najpierw należy wskazać, że może się Pan domagać na podstawie art. 225 Kodeksu cywilnego wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z Pana gruntu za 10 ostatnich lat, tyle wynosi bowiem termin przedawnienia. Niezależnie od powyższego roszczenia może Pan się domagać wraz z nim przesunięcia bądź w ogóle usunięcia urządzeń przesyłowych z Pana własnoći. Podstawą dla tych roszczeń będzie art. 222 § 2 k.c., który stanowi, że przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. To roszczenie z kolei nie podlega przedawnieniu.

Poza tym, działając na mocy art. 231 § 2 k.c., ma Pan prawo żądać, aby ten, kto wzniósł urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, nabył od niego własność działki za odpowiednim wynagrodzeniem.

Wreszcie może Pan wystąpić z propozycją do właściela urządzeń przesyłowych zawarcia umowy ustanawiąjącej na Pana działce służebności przesyłu na rzecz zakładu przesyłowego w zamian za wynagrodzenie. Jeżeli firma przesyłowa odmówi, będzie miał Pan możliwość zwrócenia się do sądu, aby ów wydał orzeczenie zastepujące zgodę zakładu przesyłowego na zawarcie umowy o służebność przesyłu. Minusem tego rozwiązania jest trwała regulacja stanu faktycznego na danym polu i obciążenie go ograniczonym prawem rzeczowym w postaci służebności ujawnionej w księdze wieczystej, ale niewątpliwym plusem jest tutaj otrzymywanie “rynkowego” wynagrodzenia za oczywiste niedogodności. Podstawą dla tych żądań jest art. 305 ze znaczkiem 1 i następne k.c.

z poważaniem
prawnik Wojciech Lignowski

Na Państwa pytania, natury prawnej, w każdą sobotę w godz. 12.00-14.00, pod nr. telefonu 667 969 956 odpowiada prawnik Wojciech Lignowski (na zdj.). Pytania można również kierować listownie na adres redakcji WRP lub e-mail: redakcja@wrp.pl.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]