fbpx
Strona głównaPozostałeRolniczy prostest w Warszawie

Rolniczy prostest w Warszawie

Wczoraj tj. 13.02. przed ministerstwem rolnictwa zgromadzili się rolnicy by zaprotestować przeciwko katastrofalnej sytuacji na rynku wieprzowiny. W proteście wzięło udział ok. 200 osób. Ze strajkującymi nie spotkał się minister rolnictwa Marek Sawicki. N

Przypomnijmy, że tegoroczne ceny skupu plasowały się na poziomie 70% kosztów produkcji. Dyktowane przez podmioty skupiające żywiec wieprzowy ceny pozwalają sądzić, że mamy doczynienia ze zmową cenową. Już 1 lutego minister rolnictwa wystosował pismo do UOKiK aby zbadano czy zachowania rynkowe przedsiębiorców prowadzących skup żywca nie naruszają zasad konkurencji. Molochy dyktują ceny skupu na minimalnym poziomie poniżej kosztów produkcji a proszę zobaczyć czy gdzieś w sklepie znajdziemy tańsze wędliny- mówią rolnicy. Ceny wyrobów idą w górę natomiast paradoksalnie ceny skupu są zaniżane.

<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/protestfotografik-www.jpg align=right width=200
Do tego dochodzi wzrost kosztów pasz szczególnie teraz gdy ustawą wprowadza się zakaz używania pasz z GMO, pasz innych na razie nie ma a te które mają być będą dużo droższe – obawiają się protestujący, a do tego nie zabroniono importu mięsa i przetworów z zagranicy które przecież od lat zawierają GMO, więc gdzie tu troska o polskich hodowców i zdrową żywność.

Do protestujących wyszedł wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak, który powiedział, że resort już podjął działania idące w kierunku uzdrowienia sytuacji na rynku wieprzowiny. Wiceminister zapewnił także, że na przyszyłym posiedzeniu rządu, poruszony zostanie temat GMO.

<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/protestfotografik3-lawniczak-www.jpg align=left width=200
Grupa protestujących rolników spod gmachu ministerstwa rolnictwa przeszła pod Urząd Rady Ministrów skandując Premierze , gdzie ta Irlandia”, aby przedstawić swoje postulaty przedstawicielom rządu z uwagi na nieobecność ministra rolnictwa.

tekst i foto: Krzysztof Mikulski dla Wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.