fbpx
Strona głównaPrawo i finanseNajnowsze informacjeRolnicze związki zawodowe finansowane z podatków rolników? Projekt budzi kontrowersje

Rolnicze związki zawodowe finansowane z podatków rolników? Projekt budzi kontrowersje

Jak donosi Rzeczpospolita, PiS wraz z Kukiz’15 wspólnie pracują nad projektem ustawy, wg której płatnicy podatku rolnego będą mogli przekazać 1,5 proc. na rzecz rolniczych związków zawodowych.

– Zależy nam na tym, by związki zawodowe mogły się opierać na własnych pieniądzach, a nie na środkach z programów ministerialnych. Dzięki temu w końcu zaczną być zależne od tych, którzy są do tego najbardziej uprawnieni, czyli od rolników, a nie od łaski ministra – mówi poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko cytowany przez Rzeczpospolitą.

Dotychczas 1,5 proc. podatku mogli wybranym podmiotom przekazywać jedynie płatnicy podatku dochodowego. Powstaje jednak w tym miejscu pytanie, dlaczego pieniądze mogłyby otrzymywać rolnicze związki zawodowe, a nie organizacje pożytku publicznego. Ponadto podatek rolny jest podatkiem lokalnym, a możliwość odliczeń uderzy w samorządy, które i tak mierzą się obecnie z coraz wyższymi kosztami. Poseł Sachajko tłumaczy jednak, że skala i tak nie byłaby duża (22 mln zł rocznie przy założeniu, że wszyscy rolnicy odliczą 1,5 proc. od podatku). Ponadto nie wyklucza on rekompensat dla samorządów.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.