Rolnicza ,,Solidarność’’ protestuje w Szczecinie

Zachodniopomorska Rada Wojewódzka NSZZ RI „Solidarność” 12 października rozpoczęła akcję protestacyjną przed Odziałem Oddziałem Terenowym Agencji Nieruchomości Rolnych w Szczecinie. Protestujący żądają natychmiastowego uwolnienia rolników z okolic Pyrzyc, zatrzymanych 6 października 2015 przez CBŚ, a podejrzanych o popełnienie przestępstwa polegającego na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem ziemią.

 Premier Ewa Kopacz 13 października na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu w Szczecinie zapowiedziała, że jej rząd zamierza się zająć sprawą ostatnich aresztowań rolników zamieszanych w przetargi organizowane przy udziale Agencji Nieruchomości Rolnych.  Jak udało się nam ustalić wczoraj zawieszono kierownictwo oddziału ANR w Szczecinie i będzie wyznaczony pełnomocnik z Warszawy, który będzie zarządzał Agencją i będzie przeprowadzona z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów bardzo szczegółowa kontrola tych wszystkich wydarzeń, które miały miejsce w oddziale ANR w Szczecinie.

Poniżej prezentujemy Komunikat Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 13.10.2015 r.:
Uważamy, że stosowanie środka zapobiegawczego w postaci aresztu rolników podejrzewanych o działanie w ramach tzw. zorganizowanej grupy przestępczej nie jest potrzebny. Według naszej wiedzy Rodziny zatrzymanych złożyły już stosowne zażalenia w tej sprawie. Czekamy na decyzję Sądu wyrażając jednocześnie swoją solidarność z zatrzymanymi.
(…)

Protest rolników w Szczecinie realizowany będzie w następujących obszarach:

SOLIDARNOŚĆ
1. W poniedziałek, 12 października 2015 r. zamanifestowaliśmy swoją solidarność z aresztowanymi rolnikami na ulicach Szczecina i pod aresztem śledczym. Pod bramą główną aresztu około stu pięćdziesięciu rolników okrzykiem „CHŁOPI RAZEM!” wdarło się na teren więzienia. Wdarło się do cel zatrzymanych. Wcześniej robiły to ciągniki sygnałami dźwiękowymi przejeżdżając wzdłuż muru aresztu śledczego ulicą Potulicką. Rolnicy osadzeni na dwa miesiące, według naszych informacji, dopiero za cztery tygodnie będą mogli skontaktować się z rodzinami.
2. Od 12 października br. ciągniki i maszyny rolnicze stoją pod Aresztem Śledczym i Prokuraturą Okręgową w Szczecinie. O kontynuacji tej formy protestu, w tym wyjazdach na ulice miasta, zadecydują rolnicy w ramach zgromadzenia.
3. Rodziny zatrzymanych mogą liczyć na sąsiedzką pomoc. Proszę pamiętać, że długotrwała nieobecność rolnika w gospodarstwie zagraża sytuacji ekonomicznej jego rodziny.

PRAWORZĄDNOŚĆ
1. W ramach akcji protestacyjnej podejmiemy działanie, którego celem będzie informowanie rolników i społeczeństwa, o tym co dzieje się z zatrzymanymi. Musimy wziąć na siebie obowiązek wyjaśnienia strony prawnej całej sytuacji. Nie możemy polegać tylko i wyłącznie na przekazie prokuratury i mediów. Dziś wielu rolników jest zdezorientowanych. Nie jest w stanie odróżnić działania prokuratury i sądów. Pragniemy podkreślić, że naszym celem jest wzmacnianie państwa prawa. Komitet Protestacyjny Rolników Województwa Zachodniopomorskiego, od trzech lat, działa właśnie na rzecz państwa prawa.
2. Będziemy działać na rzecz jak najlepszego wsparcia prawnego dla aresztowanych rolników. Pomoc rolnikom zaoferował między innymi prawnik pan Janusz Wojciechowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności