fbpx
Strona głównaPozostałeRolnicy złożyli ponad 6,7 tys. wniosków o przyznanie rent strukturalnych

Rolnicy złożyli ponad 6,7 tys. wniosków o przyznanie rent strukturalnych

6727 wniosków złożyli w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rolnicy, którzy ubiegają się o przyznanie renty strukturalnej. Agencja przyjmuje wnioski na renty strukturalne od 25 czerwca br. Dziennie wpływa do Agencji ok. 100 – 120 – informuje Radosław Iwański, rzecznik prasowy ARiMR.

Od złożenia kompletnego wniosku ARiMR ma 40 dni na jego rozpatrzenie i wydanie postanowienia o spełnieniu warunków przez wnioskodawcę, jednak nie wcześniej niż po otrzymaniu dokumentu potwierdzającego przyjęcie PROW 2007 – 2013 przez Komisję Europejską (Komitet ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich UE przyjął polski PROW pod koniec lipca br.). Rolnik, który otrzyma postanowienie będzie musiał w ciągu pół roku udokumentować zbycie gospodarstwa i zaprzestać działalności rolniczej, następnie ARiMR ma 30 dni na wydanie decyzji przyznającej rentę strukturalną.

Dotychczas najwięcej wniosków złożyli rolnicy w woj. Mazowieckim, Wielkopolskim, Lubelskim i Kujawsko – Pomorskim, odpowiednio 1067, 692, 629, 602. Najmniej w woj. Lubuskim – 64, Zachodnio – Pomorskim 168 i Pomorskim – 183.

W budżecie PROW na lata 2007 – 2013 przewidziano na to działanie ponad 2,18 mld euro (z czego 1,64 mld euro pochodzi z budżetu wspólnotowego, a ponad 0,5 mld euro z budżetu krajowego). ARiMR jest agencją płatniczą UE dla PROW 2007 – 2013.
ARiMR, zgodnie z budżetem Programu, może wykorzystać ok. 0,5 mld euro w pierwszym roku jego realizacji. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przewiduje, że zgodnie z budżetem w 2007 r. Agencja może przyjąć 7560 wniosków od tych rolników, którzy chcą przejść na renty strukturalne.

opr. MS, wrp.pl
źródło: ARiMR

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.