Rolnicy wobec zmian klimatu chcą wydłużenia terminu stosowania nawozów

fot. K. Drozd

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego apeluje do Krajowej Rady Izb Rolniczych o podjęcie działań mających na celu wydłużenie terminu stosowania nawozów sztucznych oraz naturalnych na gruntach ornych na terenie województwa łódzkiego.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020 r. w sprawie przyjęcia “Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, na terenie powiatu sieradzkiego i zduńskowolskiego stosowanie nawozów azotowych mineralnych oraz nawozów naturalnych płynnych stosowanych na gruntach ornych jest możliwe w okresie od 1 marca do dnia 25 października.

– Wielu rolników sygnalizuje nam, że w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi nie ma możliwości zastosowania obornika w danym okresie, dlatego IRWŁ wnioskuje o wydłużenie terminu do 30 listopada 2021 roku. Występujące w ostatnich latach globalne ocieplenie sprawia, że zastosowanie obornika w późniejszym terminie nie spowoduje zagrożenia dla środowiska – uzasadnia Bronisław Węglewski, prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności