reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Rolnicy walczą o ziemię z KOWR. Nie chcą ośrodków produkcji rolniczej (video)

Sprzeciw wobec tworzenia ośrodków produkcji rolniczej, przekazanie rolnikom  gruntów po “trzydziestkach” i dymisje dyrektorów KOWR – to główne postulaty protestujących wczoraj pod siedzibą KOWR w Opolu rolników. 

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

Choć rolnicy z Opola od lat walczą o ziemię z KOWR, niestety, przetargi się przeciągają i wciąż nie wiadomo, ile ziemi trafi do rolników indywidualnych, a ile z powrotem do dużych spółek jako Ośrodki Produkcji Rolniczej. Rolnicy mają dość czekania i bierności urzędników, dlatego 19 marca w Opolu pod siedzibą KOWR zorganizowali duży protest. Przed budynkiem zaparkowało ok. 30 ciągników.

Rolnicy domagają się realizacji sześciu zasadniczych postulatów:

reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti
  • wstrzymania tworzenia ośrodków produkcji rolnej
  • wstrzymania przekazywania gruntów rolnych spółkom Skarbu Państwa
  • natychmiastowego przekazania gruntów rolnych po “trzydziestkach” rolnikom indywidualnym
  • dymisji dyrektorów KOWR w centrali w Warszawie oraz w Opolu
  • likwidacji Zielonego Ładu
  • wstrzymania umowy UE z Mercosurem oraz zatrzymania importu żywności z Ukrainy

Protestującym w Opolu rolnikom chodzi głównie o przyspieszenie przetargów na ziemię po spółce Top Farms, którą obecnie użytkuje Kombinat Rolny Kietrz (powiat głubczycki). Walczą też o to, by grunty, które Top Farms ma zwrócić pod koniec tego roku (4700 ha) trafiły w ich ręce. ​

reklama
baner bayer
reklama
Baner Samasz
reklama
baner MChale

– Nie jesteśmy zadowoleni z pracy KOWR-u. Pan minister jest u nas po raz piąty i były zapewnienia, ale niestety, KOWR się z nich nie wywiązał. Nie wiemy, dlaczego przetargi na ziemię po Top Farms nie ruszają. Wiemy natomiast, że Ośrodki Produkcji Rolnej przejmie kapitał spoza województwa albo nawet spoza Polski – mówił Tomasz Ognisty z Solidarności RI, organizator protestu, który w tym roku organizował w tej sprawie protesty w Głubczycach i na granicy z Czechami (przejście Pietrowice-Krnov).

Ognisty podkreślił, że w województwie opolskim około 10 tysięcy hektarów leży odłogiem, bo KOWR nie potrafi ich zagospodarować.

“KOWR rozmija się ze statutowym zakresem działań”

Rolnicy denerwują się, bo zgodnie z przepisami ziemia powinna trafić w ich ręce, tymczasem są spore opóźnienia, a firmy, które powinny oddać ziemię nadal ją użytkują.

reklama
Baner Sumiagro

– KOWR stosuje politykę rozmijania się ze statutowym zakresem działań. Jest dysproporcja pomiędzy traktowaniem rolników indywidualnych, szczególnie w miejscach gdzie są dosyć duże ilości gruntów w dyspozycji KOWR. Niestety, część spółek nie wydzieliła tzw. „30-stek”. I teraz, mimo że okres dzierżawy minął, a często było to nawet 30 lat, dalej te ziemie na jakichś niejasnych zasadach użytkują – mówi Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu Krzysztof Piech rolnik z miejscowości Igłowice k. Namysłowa. 

Ziemia po Kombinacie Kietrz trafi do rolników

Z protestującymi rolnikami spotkał się minister rolnictwa Czesław Siekierski. Zapewnił, że ziemia trafi do rolników, ale OPR-y tez będą tworzone.

– Nie idzie ani jeden hektar dla firm zagranicznych. Chcemy wydzielić ośrodki produkcji rolnej, bo one mają służyć przede wszystkim zachowaniom produkcji zwierzęcej – powiedział.

Podczas rozmów ustalono, że 2900 ha, które obecnie użytkuje Kombinat Rolny Kietrz trafią w kwietniu do wykazu KOWR, a następinie odbędą się przetargi dla rolników indywidualnych.

KOWR zobowiązał się do 4 kwietnia przedstawić pełny wykaz zasobów przeznaczonych do przetargów, które prowadzone będą w trybie postępowań licytacyjnych, kierowanych do rolników indywidualnych (30 proc. ziemi). Pozostałe 70 proc. zasobów KOWR obejmie przetargiem prowadzonym w trybie ofert pisemnych, w których również startować mogą rolnicy indywidualni.

OPR-y. Jakie plany ma KOWR?

Jeśli zaś chodzi o ośrodki produkcji rolnej, jak na razie KOWR stworzył 3 takie OPR-y: OPR Dąbki o powierzchni 274,2 ha ukierunkowany na produkcję krzewów owocowych i ozdobnych oraz hodowlę zwierzyny łownej i koni ras szlachetnych, OPR Grąblewo o powierzchni 310,2 ha ukierunkowany na chów i hodowlę bydła mlecznego i OPR Różanna o powierzchni 263,0 ha ukierunkowany na chów i hodowlę bydła mlecznego oraz chów trzody chlewnej. Wszystkie trzy ośrodki funkcjonują na terenie działania OT KOWR w Poznaniu.

Ale teraz powstawanie ośrodków ma przyspieszyć. W sumie są plany zagospodarowania prawie 4000 ha na OPR-y w całym kraju.

reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI