fbpx
Strona głównaWiadomościRolnicy w Niemczech szykują się na protest

Rolnicy w Niemczech szykują się na protest

Propozycja KE dotycząca redukcji zużycia środków ochrony roślin została odebrana przez niemieckich rolników jako bezpośredni atak na źródła utrzymania lokalnych gospodarstw. W efekcie przedstawiciele organizacji rolniczych w Niemczech szykują się na protesty.

Pierwsze protesty zapowiedziano na 15 sierpnia br. w Bonn przed Federalnym Ministerstwem Rolnictwa i na tym nie koniec. Organizacje rolnicze już teraz biorą pod uwagę zdecentralizowane akcje protestacyjne na terenie całych Niemiec, które mają się odbyć pod koniec sierpnia, donosi niemiecka prasa.

Prezes Związku Rolników Bawarskich (BBV) ds. środowiska Stefan Köhler stwierdził, że propozycja KE to „policzek dla rolników”. Producenci prowadzący gospodarstwa w Bawarii już teraz poprzez swoje metody uprawy starają się utrzymywać różnorodność krajobrazów oraz minimalizują szkody powstające w wyniku stosowania środków ochrony roślin. Poprzez programy rolno-środowiskowe dobrowolnie świadczą usługi w zakresie ochrony środowiska i przyrody na około 40 proc. gruntów rolnych. Propozycja KE jest jednak dla nich bezpośrednim atakiem na źródła utrzymania lokalnych gospodarstw. Z tego względu wzywa się ich do „stawiania masowego oporu”.

Przewodniczący innego stowarzyszenia WLV wprost zaznacza, że w obecnych czasach, gdzie bezpieczeństwo żywnościowe odgrywa bardzo istotną rolę, plany KE są „bardziej niż moralnie wątpliwe”.

Trafność tych słów mają potwierdzać statystyki. W Niemczech już około jedna czwarta gruntów rolnych (około 4 mln ha) podlega rygorystycznym przepisom unijnym. Wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania środków ochrony roślin na obszarach wrażliwych wiązałoby się więc z wykluczeniem znacznej ilości upraw. Stowarzyszenia i związki wskazują, że nie zostałoby ziemi, na której rolnicy mogliby kontynuować swoją pracę i zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska przedstawiła w czerwcu projekt, który zakłada redukcję o połowę zużycia środków ochrony roślin do 2030 roku, a na obszarach wrażliwych ma obowiązywać całkowity zakaz ich stosowania.

W tym projekcie związki i stowarzyszenia rolników w Niemczech widzą zagrożenie, które może być równoznaczne z likwidacją wielu tamtejszych gospodarstw i zapowiedzieli protesty. Chcą uświadomić, że projekt KE dotyczący ochrony środowiska będzie miał w rzeczywistości tragiczne skutki.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.