fbpx

Rolnicy sami będą produkować nawóz azotowy

Czy wkraczamy w nową erę i będziemy mogli samodzielnie wyprodukować nawóz azotowy? Naukowcy mówią, że tak. I nie mówimy tu o oborniku czy gnojówce i gnojowicy.

Baner Kuhn

Dzięki nowemu procesowi opracowanemu przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Naftowego i Mineralnego im. Króla Fahda rolnicy będą mogli produkować własny nawóz azotowy w postaci wody amoniakalnej.

Produkcja nawozu bez gazu ziemnego

– Obecnie surowcem wykorzystywanym do tego celu jest gaz ziemny, a wkrótce samo powietrze atmosferyczne może być wystarczające do produkcji amoniaku. Wystarczy wiatr, który pozwala powietrzu przepływać przez specjalną siatkę – informują naukowcy, na portalu topagrar.com.

Nowa technika, jeśli zostanie udoskonalona, może wyeliminować potrzebę stosowania tradycyjnego procesu Haber-Bosch do produkcji amoniaku, który łączy azot i wodór pod wysokim ciśnieniem i w wysokich temperaturach. Starsza metoda zużywa 2% światowej energii i przyczynia się do 1% CO ze względu na zależność od gazu ziemnego.
– Ten przełom pozwala nam wykorzystać azot zawarty w powietrzu do produkcji amoniaku w sposób zrównoważony. Jest to znaczący krok w kierunku przyjaznego dla środowiska podejścia do rolnictwa – mówił badacz Richard Zare z Uniwersytetu Stanforda.

Produkcja seryjna już niebawem?

Katalizatorem okazała się mieszanina tlenku żelaza i polimeru domieszkowanego atomami fluoru i siarki. Naukowcy wykorzystali go do pokrycia siatki, przez którą przepuszczają powietrze za pomocą naturalnego ruchu spowodowanego wiatrem. Ze względu na wilgotność i azot powstał wodny roztwór amoniaku, który można stosować bezpośrednio jako nawóz hydroponiczny. Nawóz może być również stosowany klasycznie na polach lub przekształcany w produkt mineralny, tak jak jest obecnie stosowany w rolnictwie.

Baner Kioti
SDF baner

W przeciwieństwie do konwencjonalnych metod nowa technologia działa w temperaturze pokojowej i normalnym ciśnieniu powietrza, dzięki czemu nie jest potrzebne zewnętrzne źródło napięcia. Rolnicy mogli obsługiwać przenośne urządzenie na miejscu. Naukowcy, którzy do tej pory mogli zaprezentować jedynie prototyp, uważają, że amoniak będzie gotowy do produkcji seryjnej najpóźniej za trzy lata.

Alfons Deter, topagrar.com

Baner McHale
baner forum profi
Baner Kuhn

3 KOMENTARZE

  1. Najprawdopodobniej jest to artykuł z badań laboratoryjnych. Potem ktoś inny będzie chciał to powtórzyć to się okaże że doszło do jakiejś pomyłki przy oznaczaniu zawartości składników pokarmowych i amoniaku jest na przykład 0,00001 kg na metr sześcienny wody….
    Takich artykułów “nowych technologii” są setki, a w praktyce to nieistotne wyniki z rozdmuchanym marketingiem, żeby piąć się po drabinie kariery naukowej.

  2. Haha. Już panele fotowoltaiczne miały tak obniżyć rachunki za prąd. A tym czasem nie dość że koszty poniósł inwestor , to na koniec spółki skarbu państwa odłożyły opłatami naiwnych ludzi. I w tym przypadku będzie to samo. Ludzie obudźcie się!! ,,NIC ZA DARMO W TYM KRAJU NIE MA”! Nie bądźcie naiwni. Polska gospodarka jawnie i szybkim tempie idzie w stan likwidacji przez rząd z 13 grudnia i CHYŻEGO RÓJA!

  3. Jeżeli nie jest to artykuł na 1 kwietnia to ja uważam że taka maszyna jeśli nie będzie kosztowała milionów może być rewolucją na miarę powszechnego wprowadzenia traktorów w rolnictwie.
    Nawóz na życzenie może być wyzwaniem dla środowiska jeśli będzie nieumiejętnie stosowany. Niestety mimo tysięcy odpowiedzialnych rolników jedna czarna owca może spowodować, że ograniczą nam tą technologie. Oczywiście w imieniu ochrony środowiska bo większość zanieczyszczenia rzek i dalej morza azotem spowodowana jest przez rolnictwo. Cicho pomija się stawy chodowlane ryb, niesprawne oczyszczalnie gminne, nielegalne odpływy z domków letniskowych bezpośrednio do rzek i jezior, producentów żywności którzy nagminnie stosują saletrę jako tani konserwant.

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.